Araç Alacaklar Dikkat! Yeni Matrah İndirimiyle Araç Fiyatlarında 60 Bin Lira Dev İndirim..

Resmi Gazete'de yayınlanan sürpriz matrah düzenlemesi haberi araç piyasasını salladı. Bu süreçte yeni araç alacaklara 60 bin lira dev indirim kapıda. İndirim hangi araçlar için geçerli olacak?

EKONOMİ 13.08.2021 - 10:45 13.08.2021 - 10:45

Bir süredir araçlar için ÖTV indiriminin gerçekleştirilmesine yönelik talepler gündeme geliyordu. Bunun üzerine bugün Resmi Gazete’de yeni yayınlanan bir düzenleme sonucunda ÖTV düzenlemesi resmen hayata geçirilmiş oldu. Uzun süredir araç almak isteyenlerin beklentileri yerini heyecana bıraktı. Bu durumda kafalarda çeşitli soru işaretleri meydana geldi. Hangi araçlarda ÖTV indirimi olacak? İndirim araç fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Pandemi ile birlikte araç piyasası oldukça karışmıştı. Bunun ardından yükselen fiyatların düşmesi için sık sık ÖTV indiriminin yapılması planlanıyordu. Bu konuda hükümetin de piyasaya araç fiyatları konusunda müdahalede bulunması isteniyordu.

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile bugün tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme sonrasında ÖTV matrahı için yeni düzenleme yapılmasına karar verildi. Bu süreçte motor silindir hacmi belirli bir kapasiteyi kapsayan araçların düzenlemeden faydalanacağı belirlendi. Bu durum her araç için ÖTV matrahı düzenlemesinin geçerli olmadığını gösteriyor. Bu süreci yürütme görevi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi.

Kararın yayınlanmasının ardından büyük heyecan yaşandı. Matrah tam olarak vergi borcunun hesaplandığı tutara deniliyor. Vergi borcunun hesaplanması için kullanılan vergi süreci ise ÖTV matrahı olarak belirlendi. Yeni düzenlemenin detaylarına bakıldığı zaman bazı tutarlarda bu süreçte indirim miktarının 60 bin lira kadar olması bekleniyor.

ÖTV MATRAHI DÜZENLEMESİYLE HANGİ ARAÇLARA İNDİRİM UYGULANACAK?

6-3

Yeni düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından ÖTV matrahı 92 bin liradan küçük olanlar için yüzde 45 oranında,

ÖTV matrah tutarı 92 bin lira ile 150 bin lira arasında olanlar için yüzde 50 oranında,

Diğer tutarlar için ise yüzde 80 oranında indirim yapıldığı belirlendi. Bu durum bazı araçlarda 60 bin liraya kadar indirimin gerçekleşeceği anlamına geliyor.