Ana Sayfa TEKNOLOJİ Apple Çin’de İstediği Satışları Yakalayamadı

Apple Çin’de İstediği Satışları Yakalayamadı

Apple Çin’de fiyatları düşürse de tahmin ettiği satışları yakalayamadı.

3
0
Paylaş

Apple, Çin’de son dönemlerde iPhone indirimi yaptı. Fakat Apple’ın yapmış olduğu bu indirimlerin ardından herhangi bir satış yükselmesi meydana gelmedi.

Apple son dönemlerde Çin’de yapmış olduğu satışlarda düşüş yaşıyordu. Bu düşüş sonrasında şirket Çin’deki fiyat politikalarını değiştirme yoluna gitti. Apple, satış grafiğinin aşağı doğru hareket etmesinden sonra iPhone modellerinin fiyatlarında fazla olmsa da indirime gitmeye karar verdi.

Başlangıçta yaşanan fiyat indirimleri ise Çin’de sadece 11 ile 30 Ocak 2019 tarihleri arasında satışların artış göstermesini sağlamıştı. Fakat ortaya çıkan son raporlara göre indirimin ardından uzun vadede herhangi bir değişimin olmadığı görüldü.

Yapılan analizlere göre Apple’ın daha uygun fiyat politikası, Çin’de hem küresel hem de bölgesel Pazar payının üstünde çok önemli bir etkiye sahiptir. Her ne kadar Çin’de genel mobil cihazlarının satışlarının yapıldığı sırada çok büyük bir gerileme görüldüğü doğru olsa da Apple’da yaşanan problem tamamen endüstriden kaynaklı olan bir sorun değildir.

Apple iPhone’de indirime gitmiş olsa da telefonların fiyatları hala Oppo, Huawei ya da Vivo gibi markaların zarar etmesine sebep olacak olan düşük değildir. Fakat bundan ziyade özellikle Çin ile ABD arasında meydana gelen ticaret savaşının tırmanmasından dolayı Apple’ın Çin pazarında zor duruma düşmesine sebep oluyor. Apple’ın Hindistan veya Çin gibi büyük pazarlarda satışlarını tekrar artırabilmesi için fiyatlarda daha farklı bir değişim yapıp yapmayacağı ise bilinmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here