Anneler Gününde Altına Olan İlgi Arttı! Kuyumcular Stoklarını Annelere Ayırdı

Salgın nedeniyle eskisi kadar coşkulu kutlanamayan Anneler Günü hazırlıkları kuyumcuları harekete geçirdi. Dükkanlı kapalı tutan ancak onlineden hizmet vermeye devam eden çoğu kuyumcu bu süreç içerisinde Anneler Günü için stoklarını annelere ayırdıklarını açıkladılar.

EKONOMİ 09.05.2020 - 14:33 09.05.2020 - 14:33

Koronavirüs salgını nedeniyle tedbir almak amaçlı pek çok iş yerleri fiziksel mağazalarını kapatmayı tercih etmişlerdi. Kepenk kapatan sektörlerden birisi de kuyumculuk sektörü oldu. Pek çok kuyumcu esnafı dükkanlarını kapalı tutmayı tercih ettiler. Bu dönemde müşterilerden gelen isteklere ise online sipariş yöntemi ile yanıt vermek için harekete geçtiler. Anneler Günü gelmişken altına yönelik talep oldukça arttı. Bunun üzerine pek çok kuyumcu gelen taleplerden memnun olduklarını ifade ediyorlar.

Yılın belirli günleri kuyumculuk sektörü için oldukça verimli olarak geçiyor. Anneler Günü de bu günlerden birisi olarak ifade ediliyor. Normal zamandaki yoğunlukları bu süreç içerisinde neredeyse iki katına çıkıyor. Pek çok kuyumcu salgının kontrol altına alınmasını ve eski düzene geçilmesini istiyor.

Kuyumcular Stoklarının Büyük Kısmını Annelere Ayırdıklarını Açıkladılar

Son yıllarda kuyumculuk sektörü de dijitalleşmeye başladı. Bunun üzerine satışların dijital ortam üzerinden de kesintiye uğramadan devam ettiğini ve bu süreçten memnun olduklarını dile getirdiler. Altında meydana gelen yükselişin aslında satışları azalttığı düşünülmesine rağmen, altın ürünlerinde farklı alternatiflerin de sunulması nedeniyle her bütçeye uygun ürün bulmanın mümkün olduğu ifade ediliyor.

Online satışı olmayan kuyumların satışları pandemi döneminde yüzde 95 seviyelerinde düşerken, online hizmet sunan kuyumcuların satışlarında ise yüzde 500’e varan artışlar meydana gelmiş. Anneler gününde annesine sarılamayan ya da pandemi nedeniyle uzak kalmak zorunda kalan pek çok kişi annelerini mutlu etmek için altını ilk seçenek olarak görüyorlar. Bu süreç içerisinde altın satışlarında ciddi bir artış olduğu belirlenirken, kuyumcular yeni modellerini ve stoklarını geliştirerek anneler için ayırmayı tercih ettiler.