Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün bir son dakika açıklaması yaparak CHP'li eski bakanlardan Fikri Sağlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Fikri Sağlar geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon kanalında başörtüsü ile alakalı yaptığı açıklamada CHP'liler dahil çok sayıda kesimin tepkisini çekmişti.

FİKRİ SAĞLAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada Fikri Sağlar'ın “Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takılıyor, bununla mücadele edilmeli.” şeklinde ifadeler kullandığını belirtti.

Başsavcılık açıklamasının devamında ise, “Fikri Sağlar'ın kullanmış olduğu ifadeler nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi kapsamında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan kendisi hakkında resen soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

FİKRİ SAĞLAR NE DEMİŞTİ?

Fikri Sağlar katıldığı televizyon programında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili adaletli bri karar vereceğine dair kuşkularım var. Bu benim daha önce başıma geldi. Bunun için bunu aşabilmemiz lazım. Demokrasiyi, hukuk devletini, bütün kavramları ortaya koyarken işin pratiğini de hesaplamamız gerekir.”

Konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önce Fikri Sağlar'ın ifadesini alacak. Ardından ise soruşturmanın sonraki aşamalarına geçiş yapılıp dava açılıp açılmayacağına karar verecek.

isbilgisi.com