Amerika Merkez Bankası FED Nisan 2020 Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? FED'in Yeni Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED ekonomiyi canlandırmak için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. ABD'de meydana gelen ekonomik çöküş sonrasında negatif faiz uygulamasına geçen FED yeni toplantısıyla çok önemli kararların altına imza atacak. Tüm dünyanın kilitlendiği FED Nisan 2020 toplantısını ne zaman yapılacak? FED yeni faiz kararını saat kaçta açıklayacak? FED'in faiz kararı dolar kurunu nasıl etkileyecek?

EKONOMİ 28.04.2020 - 14:10 28.04.2020 - 14:10

Amerika Birkleik Devletleri'nde yaşanan ekonomik sorunlar zirveye çıktı. Ülkedeki işsizlik rakamları tarihi bir noktaya ulaşırken koronavirüs ABD ekonomisine büyük zarar vermeye devam ediyor. Bu zararı durdurmak için ABD Merkez Bankası FED çok kritik hamleler yapmaya hazırlanıyor. Son olarak faiz indirimi yapan FED, bu şekilde piyasaları rahatlatmış ancak bunda kalıcılık sağlayamamıştı.

Mart 2020 toplantısında FED olağan toplantısını öne çekmek zorunda kalmıştı. Piyasaların çökme sinyalleri vermesi FED'i harekete geçirmişti. Yapılan toplantıda politika faizi 0 ile -0,25 seviyesine çekilerek negatif faiz uygulaması başlamıştı. 16 Mart 2020'de açıklanan kararın ardından dolar anında tepki göstermiş ve geri çekilme yaşanmıştı. Ancak piyasaların rahatlamasıyla yatırımcılar nakitten kaçma refleksini terkedince dolar normal seviyesine geri dönmüştü.

FED NİSAN 2020 TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Amerika Merkez Bankası FED'in Nisan 2020 toplantısı tüm dünya piyasaları tarafından merakla bekleniyor. Toplantının ne zaman yapılacağına dair açıklama FED tarafından duyuruldu. Buna göre FED'in yeni faiz kararını açıklayacağı toplantı 29 Nisan 2020 Çarşamba günü gerçekleşecek.

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED'in Nisan 2020 toplantısı 29 Nisan'da yapılacak. Toplantıda alınan kararların açıklanması ise akşam saatlerini bulacak. Amerika Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından açıklanacak olan yeni kararların 21:00'da dünyaya duyurulması bekleniyor. Türkiye saati ile 21:00'da Avrupa'da piyasaların kapalı olduğu anda yeni faiz kararı açıklanacak.

FED POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞECEK Mİ?

Amerikalı ekonomistlere göre FED'den çıkacak kararlara yönelik ortaya çok sayıda tahmin atıldı. Bu tahminlerden en çok ilgi gören ise FED'in faize müdahale etmeyeceği şeklindeki teori oldu. Ancak buna aykırı gelişmelerin yaşanmasına da çok sayıda ekonomist ihtimal veriyor. ABD'de ekonomik sorunların mevcut durumu devam ettirerek çözülemeyeceğine inanan ekonomistler FED'in faiz kararında değişiklik yapacağını öngörüyorlar.

FED FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

Mart ayında FED faiz indirimi gerçekleştirerek dolar kurunu direk olarak etki altına almıştı. Anlık refleks ile düşen dolar kuru piyasaların şekillenmesiyle normale dönmüştü. Şimdi alınacak yeni bir faiz indirimi kararı doları yine olumsuz etkileyecektir. Ancak bu olumsuz etki geçici olacak ve piyasalar normalleşince düşülen noktaya dolar yeniden dönecek.

isbilgisi.com