Ana Sayfa TEKNOLOJİ Amazon Çalışanları Zor Durumda

Amazon Çalışanları Zor Durumda

Amazon çalışanları oldukça zor koşullarda işlerini yapıyorlar.

9
0
Paylaş

Dünya devi olan Amazon her geçen gün satışlarına yenilerini ekliyor. Amazon her geçen gün büyüyüp sahibi Jeff Bezos’u dünyanın en zengin ismi yapsa da çalışanlar tam anlamıyla kan ağlıyor.

Tuvalete bile gitmekte zorluk yaşayan çalışanlar oldukça zor şartlar altında çalışmalarına devam ediyor.  Perakende devrindeki kölelik sistemi yıllardır devam ediyor bayramlarda izin vardiyada yeterli uzunlukta mola ya da uygun ücret Amazon çalışanlar için geçerli değil. Şirketin Amerika’daki merkezlerinde çalışan çok sayıda işçinin federal yardımlara başvurması nedeniyle amazonun gerçek yüzü ortaya çıktı.

Amerika’da yayınlanan bir yazıya göre Amazon gibi büyük vergi mükellefi olan şirketlerin ücretsiz sağlık hizmeti gıda kuponları gibi yardım yapması gerekiyor. Bezos milyar dolarlık ama çalışanları yalnızca saat başı 11 dolar kazanıyor. Bu miktarı Amerika koşullarında yaşanabilir ücretten oldukça düşük amazon ise ortaya atılan iddiaları tamamen reddediyor. İş yerinde yetersiz sosyal haklar ve maaşlar da gerilemeler söz konusu.

Ayrıca işten atılma korkusu yaşayan çalışanlarda Amerika basınına herhangi bir bilgi veremiyor. Amerika’daki ve dünyanın dört bir yanında çalışan Amazon işçileri kara cuma ve Amazon Prime Day gibi büyük satış günlerinde greve gitme kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here