Dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylara göre fiyatını belirleyen altın, son zamanlardaki fiyatıyla vatandaşların cebini yakmaya deva ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından kıs aşurede tüm dünyaya yayılan virüs salgını kısa sürede altın fiyatlarında da çeşitli dalgalanmaların yaşanmasına neden oldu. Altının son haftalardaki hızlı yükselişi, yatırımcıları tarafından da merakla takip ediliyordu. Altın konusunda uzmanların yapmış olduğu tahminler de fiyatların gidişatını etkilemeye devam ediyor.

Dün piyasalarda dolar kurunun hızlı bir yükseliş yaşamasının ardından, altının ons fiyatındaki düşüş doğrultusunda gram altının değer kaybettiği görülmüştür. Gram altın, kayıp yaşayarak günü yüzde 0.1 oranında bir düşüş bitirmişti. Bugün sabah saatlerinde altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiği ve güne iyi bir başlangıç yaptığı belirlendi.

Altın Yükselişe Geçti

Öğleden önce gram altın, bir önceki kapanışa göre yüzde 0.5 oranında artış göstererek yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. Gram altın 360.5 liradan işleme açıldı. Gram altının yükselmesi ile birlikte çeyrek altın 592 liraya, Cumhuriyet altını da 2.420 liraya kadar yükseldi.

Altının ons fiyatı da kapanışta gösterdiği düşüşün tam tersi olarak yüzde 0.7 oranında arttı ve şimdilerde 1.656 dolar seviyesine kadar yükseldi. Yetkililer tarafından yapılan altın değerlendirmelerinde koronavirüs salgınının etkilerinin ve haber akışının değerli varlıklar üzerinde etkilerinin devam ettiği belirtildi.