Altın Yatırımı Yapmak İsteyenlere Uzmanlardan Uyarı! Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yükselen altın fiyatlarının akıbeti merak konusu olmuşken, uzmanlar yeni altın yatırımı yapmak isteyen kişilere önemli uyarılarda bulundular. Altın alırken nelere dikkat edilmeli?

EKONOMİ 22.06.2020 - 20:00 22.06.2020 - 20:00

Son günlerde iç piyasalarda en heyecan verici durum Merkez Bankası tarafından açıklanacak PPK toplantısı olarak belirlendi. Perşembe günü toplantının düzenlenmesi ve faiz kararı hakkında açıklamanın yapılması bekleniyor. Pek çok ekonomist piyasaları değerlendirdikleri zaman Merkez Bankası tarafından çıkacak olan kararın indirim üzerine yoğunlaşacağını düşünüyorlar.

Bu kararın piyasalarda nasıl yankı bulacağı merak konusu haline gelmişken aynı zamanda altın piyasasında meydana gelen hareketlilik de dikkatlerden kaçmadı. Altın yatırımcıları bugün gram altının son bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından heyecanla karşıladılar. Ancak altına yeni yatırım yapmak ve parasını değerlendirmek isteyen yatırımcıların nasıl bir karar vereceği ise merak konusu oldu.

Altın Yatırımcıları Nasıl Hareket Etmeliler?

Uzman isimler altın yatırımı yapmadan önce piyasanın araştırılması ve doğru karar verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu hafta piyasaları etkilemesi beklenen Merkez Bankası toplantısının ardından 25 baz puanlık bir indirimin olabileceği düşünülüyor.

Ekonomistler yapmış oldukları değerlendirmeler sırasında salgında ikinci dalganın gelebileceği yönündeki ihtimaller sonrasında güvenli liman olarak görülen altına olan talebin arttığını ve böylece altın fiyatlarında da bir yükselişin yaşanmaya başladığını belirttiler.

Türkiye’de düğün sezonunun açılması ve bazı kısıtlamaların kaldırılmasının ardından talebin arttığı belirlendi.

Uzmanlar altın almak isteyen yatırımcıların yatırım amaçları için bilezik, çeyrek altın gibi emtialardan uzak durmaları gerektiğini dile getirdiler. Bu emtialar üzerinde fiziki alımlarda işçilik sebebiyle alım ve satım fiyatları arasında fiyat farkının olabileceğini dile getirdiler. Yatırımın geliştirilmesi için bankalardan gram altında yapılacak alımların daha mantıklı olduğunun altını çizdiler.

isbilgisi.com