Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik yaşam büyük bir kriz içerisinde kalmaya devam ediyor. Tüm finans piyasaları koronavirüs aşısından gelen olumlu haberlerle pozitif etki gösterirken anlık gelişmelere göre fiyatlama gerçekleşiyor. Gram altın geçtiğimiz hafta içinde 469 TL seviyesine kadar çıkarken ardından düşüşe geçip haftayı 461 TL'den kapattı.

Altın piyasasında düşüş yaşanırken dolar kuru da geçtiğimiz haftayı Türk lirası karşısında düşüş eğilimi ile kapattı. 7,63 TL'ye kadar düşen dolar kurunun bu hafta açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararı ile hızlı değişim yaşaması bekleniyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş değerlendirmelerde bulundu.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN YATIRIMCILARA TAVSİYELER

Altın, gümüş ve döviz alarak beklemeye geçen yatırımcılara seslenen İslam Memiş, “Biliyorum çok sayıda yatırımcı yüksek fiyatlardan altın, gümüş ve döviz satın aldılar. Bu yatırımcılar bir süredir beklemeye geçmişlerdi. Daha önce kendilerine panik yapmamalarını tavsiye etmiştim. Şimdi bu bekleyişlerinin karşılığını alacakları bir haftaya giriyoruz. Bu haftanın ardından yüksek fiyattan döviz, altın ve gümüş alanlar kazanç sağlamaya başlayacaklar.” dedi.

KAYIPLAR TELAFİ EDİLECEK

Maliyetlerinin karşılanması ile satış yapmayı düşünen yatırımcılara da seslenen İslam Memiş, “Bazı yatırımcılarımız yüksek fiyatlardan altın, gümüş ve döviz aldılar. Bu süredir de kazanmak için bekliyorlar. Şimdi onların dönemi başlıyor. Kayıplarını telafi edecekler.Ancak ben onlara zararlarının karşılandığını görür görmez harekete geçmemelerini ve satış işlemi yapmamalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50 ALIM TAVSİYESİ

Yatırım tavsiyelerini sürdüren İslam Memiş, “Yüksek fiyattan altın, gümüş, döviz aldılar ve maliyetleri çıkınca satıp bunu karşıladılar. Böyle bir senaryoda yine kaybeden bu yatırımcılar olacak. O zaman da fiyatlar düşse de altın, gümüş ve döviz alsak diyecekler. Yüzde 50 alım seçeneği kullanılmalı.” şeklinde konuştu.

Not: Haberde geçen yatırım tavsiyelerinin sitemizle bir ilgisi yoktur. İlgili ifadeler tamamen haberdeki ekonomiste aittir. isbilgisi.com bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.