Altın Ve Dövize Getirilen Yüzde 1'lik BSMV Hangi İşlemlerde Uygulanacak?

Koronavirüs sürecinde meydana gelen olumsuz ekonomik verileri en aza indirmek amacıyla ek kaynak yaratmak için altın ve döviz işlemlerinde uygulanmakta olan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) binde 2'den yüzde 1'e yükseltilmişti. Bu kararın hangi altın ve döviz işlemlerinde geçerli olduğu ise kamuoyunda tam olarak anlaşılamadı. Hangi altın ve döviz işlemlerinden yüzde 2 vergi alınacak?

EKONOMİ 26.05.2020 - 16:01 26.05.2020 - 16:01

Geçtiğimiz günlerde altın ve döviz işlemlerinde Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) ilealakalı oalrak yapılan düzenleme halen daha tartışılmaya devam ediyor. BSMV oranının binde 2'den yüzde 1'e çıkartılması üzerine kamuoyunda bir karmaşa yaşanmaya başlandı.

Koronavirüs sürecinde meydana gelen ekonomil gerileme nedeniyle devletin direk olarak maddi kaynaklarla müdahale etmek zorunda kaldığı alanlar çoğalmaya başladı. Bu alanlara aktarılacak maddi maddi kaynaklar için ek kaynak ihtiyacı doğdu. Bu nedenler altın ve döviz işlemlerindeki BSMV arttırıldı.

Bankalardan ve döviz bürolarından yapılacak olan bütün döviz satışları ve fiziki teslimat gerçekleştirilmeden yapılan tüm altın satışları kambiyo işlemleri olarak değerlendirilmekte ve BSMV'ye tabi tutulmaktadır.

KUYUMCULARDAN ALINAN ALTINLARDA BSMV OLMAYACAK

Altın işlemlerinde ise bir kafa karışıklığı meydana gelmektedir. Bütün altın satımlarında BSMV ödenmesi gerekecek şeklinde bir durum bulunmamaktadır. Uzmanların aktardıklarına göre sadece vadesiz ve yatırım hesapları üzerinden alınan ve fiziki olarak altın alım satımının gerçekleşmediği işlemler BSMV'ye tabi olacak. Kuyumculardan alınan altınlar üzerinde herhangi bir vergi oluşmamaktadır.

VATANDAŞLARIN ELLERİNDEKİ ALTIN VE DÖVİZLERE VERGİ YOK

Öte yandan bankalardan ve döviz bürolarında yapılan satışlarda BSMV uygulanmaktadır. Vatandaşların ellerinde bulunan veya banka hesaplarında yer alan döviz ve altınlardan herhangi bir şekilde vergi alımı yapılmamaktadır.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@