Altın piyasası 2021 yılına yeni bir krizle başladı. 2020 yılının sonunda toparlanma gösteren fiyatlar altın yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Ancak ABD'de yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmelerin altın piyasasına yansıması olumsuz oldu. Geçtiğimiz haftaya ons altın 1950 dolar seviyesinden başlamıştı. Cuma günü ise ons altın yüzde 3'lük bir kayıp yaşayarak 50 günlük hareketli ortalamanın altına düştü. 1850 doların aşağısına gerileyen ons altın, yatırımcısını önemli kazançlarını geri verdirmek zorunda kaldı.

TAHVİL FAİZLERİ ALTIN PİYASASINI VURDU!

Altın fiyatlarında meydana gelen düşüşlerin neden olduğuna dair büyük bir merak oluşurken analistler bu durumu açıklamaya başladılar. ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen yükseliş büyük altın yatırımcılarını cezbetti. Altın piyasasından çekilen altın yatırımcıları satışlara hız vererek varlıklarını 10 yıllık tahvil faizlerine yatırmaya başladılar.

DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

Analistlerin tespitlerine göre 200 günlük hareketli ortalama olan 1800 doların üzerinde ons altın bir destek bulamazsa fiyatlarda düşüşler devam edecek. Hızlı bir şekilde altın fiyatlarının düşme ihtimalinin bulunduğunu söyleyen analistler piyasadaki şartların bu yönde oluşmaya başladığına vurgu yaptılar.

ABD'de geçtiğimiz hafta yaşanan iç karışıklığın ardından Demokratlar Senato'da güçlerini ilan ettiler. İktidarı ele geçiren Demokratların güçlü bir teşvik paketi söylemlerini yerine getirmeleri için harekete geçmeleri yönünde beklenti kuvvetlendi. Hem teşvik paketi hem de tahvil faizlerinde yükselişin devam etmesi gibi beklentiler altın piyasasında satışları hızlandırdı.

Ons altının fiyatında düşüş meydana gelmesi ile gram altın 440 TL'nin, çeyrek altın da 700 TL'nin aşağısına çekildi. Bu değer kaybından gümüş piyasası da etkilenerek yüzde 9 aşlağıdan fiyatlanmaya başladı.

isbilgisi.com