Koronavirüs süreci 2020 yılında finans piyasalarını etkisi altına aldı. Salgınının yaygın olduğu dönemlerde yatırımcılar risk ihtimali yüksek olan piyasalardan çekilerek güvenli limanlarda kendilerini garanti altına almaya çalıştılar. Son aylarda ise piyasalarda artan risk iştahı ise güvenli limanlarda hızlı ve sert geri çekilmeleri beraberinde getirdi. Çünkü kroonavirüs aşısını bulunmuş ve piyasaların güvenebileceği bir veri ortaya çıkmıştı.

Ancak bu hafta sonu kimsenin beklemediği bir gelişme yaşandı. İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğrayıp başkalaşım geçirdiği bildirildi. Bu yeni koronavirüsün daha önceki koronavirüsten çok daha fazla etkili olduğu bildirildi. Özellikle çocuklarda ve gençlerde yayılım gösteren bu yeni virüs tüm hesapların yeniden yapılmasına neden oldu. Dünyanın çok sayıda ülkesi İngiltere'ye hava yolu trafiğini kapattı. Bu ülkeler arasında Türkiye'de bulunuyor.

GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞI HIZ KAZANDI!

Meydana gelen bu gelişme ise yatırımcıların yeniden güvenli limanlara yönelmesinin kapısını araladı. Bu nedenle altın alımları yeniden hız kazandı. Ons altın 1900 dolar sınırına kadar dayandı. Ekonomistler ons altında hızlı bir yükseliş hareketinin takip edilebileceğini ifade ettiler.

YATIRIMCILARA UYARI NOTU!

Son gelişmelere bağlı olarak Tacirler Yatırım tarafından yatırımcılarına şu bilgi notu gönderildi:

“Birleşik Krallık'ta koronavirüsün daha hızlı yayılmasını sağlayan mutasyonun gerçekleştiğinin tespit edilmesinin ardından İngiltere ile olan tüm uçuşlar kapatıldı. Bu kapsamda Türkiye de İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşları durdurdu. Koronavirüste mutasyonun tespit edilmesinin ardından yatırımcıların güvenli limanlara yönelik taleplerini yükselttiklerini görebiliyoruz. Piyasalar bu taleplere göre şekillenecektir.”

isbilgisi.com