Altın piyasasını çok hareketli bir hafta bekliyor. Altına yatırım yapanların kazançlı çıktığı bir dönemin ardından altın fiyatlarında yeni haftayla birlikte aşağı yönlü bir hareketlenme yaşanmaya başladı.

Altının ons fiyatı hafa sonunda 1728 – 1730 dolar seviyesinde kalmış ve ciddi bir değişim yaşanmamıştı. Bu stabil durum yatırımcısına güven verse de altının yeni haftada değişik parametrelerle olumsuz bir seyir haline geçtiği görüldü. Ons altın şu andaki son fiyatlamada 1713 dolar seviyesine kadar geriledi. Uzmanlara göre ons altının şimdiki hedefi 1700 doların aşağısına inebilmek olarak belirlendi.

Altında yaşanan bu geri çekilmeler yatırımcısına alım fırsatı sunabileceği gibi panik yaratıp satışları tetikleyerek fiyatlamanın kurallarını yeniden belirleyebilir. Uzmanlara göre altın gün üçerisinde düşse de hafta içerisinde düştüğü noktaya yeniden çıkmayı başaracaktır.

Koronavirüsün kontrol altına alınmaya başlanması ve piyasaların normalleşmeye başlaması ile altın fiyatlarında bir dizginlenme eğilimi gerçekleşecek. Diğer piyasalardan altına kaçışlar olmayacağı gibi altından çıkışlar da gerçekleşecek ve bu da fiyatlamayı aşağıya çekecek. Ancak uzmanlar burada yatırım yapmak isteyenlere kritik bir uyarıda bulunuyorlar. Altındaki çıkışlar takip edilip gerekli hamleler yapılamazsa güvenli liman altın nedeniyle ciddi bir zarar tablosu oluşabilir.

Kapalıçarşı altın piyasasına göre 27 Nisan 2020 Pazartesi günü altın çeşitlerinin satış fiyatı şöyle:

Gram Altın: 383 TL

Çeyrek Altın: 634 TL

Tam Altın: 2536 TL

Yarım Altın: 1268 TL

Cumhuriyet Altını: 2583 TL

Hamit Altın: 2530 TL

22 Ayar Bilezik: 351 TL

18 Ayar Altın: 287 TL

14 Ayar Altın: 224 TL

Gremse Altın: 6341 TL

Reşat Altını: 2530 TL

isbilgisi.com