Altın Piyasası Uzmanı İslam Memiş'ten Şok Tahmin! Ons Altın Ve Gram Altın İçin Tarih Ve Fiyat Verdi!

Altın piyasasında kritik fiyatlama devam ediyor. ABD'de iki dünya devi firmanın ortaklaşa yaptıkları koronavirüs aşısının tedaviye olumlu etki ettiğinin açıklanmasının ardından altın piyasasında çok ciddi düşüşler meydana geldi. Koronavirüs sürecinde ekonomilerin kapanması ve piyasalara olan güvenin azalması ile yatırımcılar güvenli liman olarak altını gördükleri için varlıklarını altın olarak saklamayı tercih ettiler. Ancak koronavirüs aşısı haberi bile altında sert bir düşüş yaşanmasına neden

EKONOMİ 11.11.2020 - 09:27 11.11.2020 - 09:27

Altın piyasasında oldukça kritik gelişmeler sonucunda fiyatlamalarda riskli adımlar atılmaya devam ediliyor. Koronavirüs sürecinde en kazançlı yatırım aracı olan altın aşı haberleri ile büyük bir şok yaşadı. ABD ilaç firması Pfizer ile Almanya ilaç firması BioNTech ortaklaşa geliştirdikleri koronavirüs aşısının tedaviye yüzde 90 oranında etki ettiğini açıklamalarının ardından altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Altın piyasasında yaşanan gelişmeleri yorumlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Ons altında uzun bir süredir gerçekleşmeyen bir fiyatlamayı takip etti. Ons altın aynı gün içerisinde 115 dolar, gram altın ise yine aynı gün içerisinde 52 TL değer kaybetti. Türk lirasının dolar karşısındaki yükselişi gram altının fiyatlamasındaki düşüşe etki etti.” dedi.

Yerli yatırımcıların altın ve dolara bakış açılarının değiştiğini söyleyen İslam Memiş, “Dolar ve altında gerilemenin yaşanmasıyla yerli yatırımcılar bu satışa geçtiğini gördük. Daha önce alım yapmak için kuyruklar oluşurdu. Şimdi ise satış yapmak için kuyruklar oluştu. Döviz ve altında düşüşlerin devam edeceğini düşünen yerli yatırımcılar hızlı bir şekilde Türk lirasına dönmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

Altın fiyatlarında geniş bant aralığında dalgalanma beklediğini söyleyen İslam Memiş, “Altın fiyatlarında sürekli bir düşüşten bahsetmemiz zor. Çünkü aşı haberi ile bu fiyatlama meydana geldi. Ancak bu aşı henüz Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmadı. Bunun yanında bir de Merkez Bankası'nın atacağı adımlara yönelik belirsiz yaşanıyor. Bundan dolayı altında geniş bant aralığında dalgalı fiyatlanma taklip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN NE KADAR OLACAK?

Altın fiyatlarının bu hafta baskı altında kalabileceğini ifade eden İslam Memiş, “Türkiye'de ekonomi yönetimi değişti. Hangi adımlar atılacak ve bu adımlara piyasalar ne şekilde yanıt verecek bunları bilmiyoruz. Bu nedenle bu hafta içi altın fiyatları baskılanacaktır. Bu düşüşler yatırımcılara yüzde 50 alım fırsatı vermektedir. Ons altında 1.845 dolar güçlü bir destek, 1.925 dolar ise güçlü bir direnç noktası olacak. Gram altını ise 470 TL ile 507 TL arasında takip edeceğiz. Ancak kısa süreli bu tahminlerin ardından altın yeni rekorları deneyerek ons altında 2.100 doları, gram altında ise 585 TL'yi test edebilir. Şu andaki düşüşler bana göre son bir alım fırsatıdır.” dedi.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@