Koronavirüs salgınının etkilerini kaybetmeye başlamasıyla piyasalarda farklı bir senaryo devreye girdi. Yaklaşık iki aydır piyasalarda güven kaybının yaşanması altını popüler bir yatırım aracı haline getirmişti.

Piyasalardaki risk iştahının koronavirüs slagının etkisini yitirmesiyle beraber altın piyasasının popülerliği zarar görmeye başladı. Diğer yatırım araçlarına altından kaçışlar olurken ons altın fiyatı bugün 1700 doların altına düşerek 1695 dolardan işlem görmeye başladı.

Altın piyasasında yaşanan bu gelişmelerin ardından vatandaşlar altındaki seyrin sürekli bir düşüş grafiğinde devam etme ihtimalini araştırmaya başladılar. Konu ile alakalı olarak uzmanların düşüncelerine başvuran vatandaşlara en net cevabı İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ verdi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ KALICI OLMAYABİLİR

Küresel piyasalardaki iyimser tutumun ons altının fiyatında gerilemelere neden olduğunu söyleyen Eda Karadağ, “Dünyada çok sayıda ülkenin kademeli şekilde tedbirleri kaldırması altına olan talebin azalmasını sağladı. Bu fiyat düşüşü kalıcı olmayabilir. Orta ve uzun vadede altın fiyatları düşecek yorumunu şu anda elimizde bulunan verilerle yapamayız. Ekonominin canlanması ve düşük faizler altını besleyen gelişmeler olarak karşımıza çıkabilir.” dedi.

ABD - ÇİN ANLAŞMAZLIĞI ALTIN FİYATINI YÜKSELTİR

Altın fiyatlarındaki seyri asıl etkileyecek olan gelişmeyi açıklayan Eda Karadağ, “Dünyanın iki büyük ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki gerginlik altın piyasasında belirleyici olacak. İki taraftan gelen en küçük açıklama bile altının fiyatlamasına etki ediyor. İki ülke arasında anlaşmazlıklar altın fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettirmeye yetecektir.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com