Küresel piyasalarda gerçekleşen gelişmelerin ardından dalgalı fiyatlamanın esir aldığı altın piyasasında artık yön belirgin bir şekilde görünmeye başladı. Yukarıyönlü hareketlerin etkin olmaya başladığı altın piyasasında çok değişkenli bir etki alanı ortaya çıkmaya başladı. ABD'den gelen teşvik paketi haberleri ile önce olumlu etkilendi. Ancak arka planda ise altındaki yükselişleri zayıflatan ayrıntılar ortaya çıktı.

YÜKSELİŞ SINIRLI SEVİYEDE KALDI!

ABD'de Trump tarafından onaylanmayacağı söylenen teşvik paketi ilk anda altın üzerinde olumlu etki bıraktı. Buna karşın ilk şok atlatıldıktan sonra altın piyasasında karışık fiyatlama hakim olmaya başladı. Teşvik paketi ile piyasaya sokulacak olan likiditenin önemli bir kısmının altın piyasasına aktarılacağı tahmin ediliyordu. Aylardır varolan bu beklenti gerçekleşmeyince altın fiyatlarındaki yükselişler sınırlı seviyede kaldı.

KORONAVİRÜS MUTASYONU ALTIN FİYATLARINI ARTTIRDI!

Altın piyasasını asıl etkileyen veri akışı ise koronavirüs gelişmeleri oluyor. Virüs yeniden tüm dünyada etkin olmaya başladı. Aşılama çalışmalarının kısa vadede sorun çözmekten uzak kalması piyasalardaki risk ortamını tamamen ortadan kaldırdı. Bu kapsamda insanlar güvenli liman olan altına yeniden giriş yapmaya başladılar. Bu yeni altın alımlarıda fiyatların yükselmesine neden oldu.

ONS ALTIN 2000 DOLAR OLACAK MI?

Ons altın bugün güne 1875 dolardan başladı. Yukarı yönlü hareketler için günlerdir bir sıçrama tahtası oluşturmaya çalışan altın piyasasında yeni yılla beraber ciddi yükselişlerin meydana gelmesine dair büyük bir beklenti oluştu. Ons altının Ocak 2021'de 2000 dolar seviyesini zorlayacağını tahmin eden analistler değerlendirmelerini bu yönde revize etmeye başladılar.

Diğer altın çeşitlerinde de yükseliş hakim olmaya devam ediyor. Ancak Türk lirası karşısında dolar kurunun sakin bir tavır izlemesi bu yekseliş miktarlarının sınırlı seviyede kalmasına neden oluyor. En güncel verilere göre gram altın 460 TL, çeyrek altın 756 TL, tam altın 2995 TL ve yarım altın 1514 TL'den satılıyor.

isbilgisi.com