Salı günü itibariyle spot ve vadeli altın fiyatları arasındaki farkın açılması, yatırımcıları tedirgin etti. Birkaç hafta önce aynı açılan makas aralığı nedeniyle piyasada meydana gelen kargaşaya bu kez düşmeyen yatırımcılar dikkatli davranarak altına yaptıkları yatırımlarda değer kayıplarının önüne geçti.

New York'tan vadeli kontratlar ile Londra'dan spot altın fiyatları arasındaki makas salı günü itibariyle 50 dolardan 30 dolar civarında daraldı. Piyasanın normal işleyiş düzeyinde olduğunu varsayan uzmanlar bu farkın birkaç dolardan yukarı çıkmadığını dile getiriyorlar. Vadeli altın kontratlarının fiziki altın ile takasının maliyetleri arasında oluşan fiyat farkı, Nisan ayı boyunca kısa bir süreliğine külçe altında meydana gelecek darlık ön görüsü neticesinde yüksek fiyatlara çıkmıştı.

Analistler konu üzerinde sürekli olarak çalışmalarını yürütürken Kotak Securities analisti Madhavi Mehta ve Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan konu üzerine görüşlerini açıkladı;

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, "Fiziki piyasadaki aksaklıklar, virüs ile ilgili kısıtlamaların tüm önemli işlem merkezlerinde sürdüğü sürece devam edecek. Genel endişe, Londra'dan ulaşımın karantina tedbirleri dolayısıyla aksaması nedeniyle teslimat için yeterli miktarda fiziki altının olmayabileceği şeklinde. Bu gibi aksaklıklar devam etmez ve Londra ve New York'ta durum düzelince fiyat farkı kapanacaktır." ifadelerini kullanırken;

Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan ise "Altın fiyatları yükseldikçe ve kilit direnç seviyelerine ulaştıkça, satışlar gelecektir ve bu satışlar kâr realizasyonu için ya da böyle puslu dönemlerde kullanılmak üzere nakit elde etmek için olabilir" dedi ve "Ancak güvenli liman alımları, korku havası baskın konumunu sürdürdükçe destek sağlamaya devam edecektir." açıklamalarında bulundu.

Piyasada  takip etmeniz gereken önemli olaylar şöyle;

Milyarder yatırımcı Ray Dalio, koronavirüs nedeniyle merkez bankalarının para rezervlerini arttırdıklarını bu nedenle faizlerin düştüğünü dile getirdi. Nakit para akışı yerine farkı yatırım araçlarına yönelmek gerektiğinin de altını çizen Dalio, altın gibi reflasyon zamanlarında değerini kaybetmeyecek, aksine değeri artacak varlıklara yatırım yapılması gerektiğini savundu.

Asya piyasalarında iki gündür süre gelen ralli, koronavirüsün yayılmasında azalmaların olması ile durağanlaştı.

Koronavirüs sonrasında daha fazla test yapılması ve ABD ekonomisinin canlanması üzerine görüşmeler yapan Beyaz Saray, testlerin hızlandırılması için planlar geliştirmeye devam ediyor.