Altın Fiyatlarının Düşüş Nedeni Ne? 3 Farklı Uzmandan Altın Fiyatları Hakkında Yeni Tahminler!

Altın fiyatlarındaki sert düşüş finans piyasalarının en çok konuştuğu konular arasına girdi. Koronavirüs sürecinde güvenli liman olarak görülen ve talep patlaması yaşayarak rekorlara imza atan altın fiyatları geçtiğimiz hafta çok sert bir şekilde düştü. Meydana gelen düşüşün neticesinde büyük ve küçük yatırımcılar altının izleyeceği yolu öğrenmek istiyorlar. Piyasa gelişmeleri ve küresel ekonomik veriler kapsamında uzmanlar altın fiyatları ile alakalı olarak değerlendirmelerini açıklamaya başlad

EKONOMİ 14.11.2020 - 20:40 14.11.2020 - 20:40

Altın piyasasında Kasım ayında oldukça hareketli günler yaşanmaya başlandı. Küresel ekonomik gelişmelere bağlı olarak Kasım ayının ilk bölümünde ons altının fiyatında meydana gelen yükselişler koronavirüs aşısı ile alakalı veri akışından kaynaklanan düşüşle tepetaklak oldu. Ons altın bir gün içerisinde1.959 dolardan 1.880 dolar seviyesine düştü. Bu sert düşüş ise ğpiyasada çok büyük bir panik yarattı. Düşüşün sürekliliğinden endişe eden yatırımcılar bu durumun gerçekleşmesi halinde çok büyük zarar edeceklerinden korkmaya başladılar.

ALTIN FİYATLARI UZMAN TAHMİNLERİ

Ons altın şu anda 1.889 dolardan işlem görmeye devam ederken büyük ve küçük yatırımcılar altın fiyatlarında meydana gelebilecek değişimlere dair uzman görüşlerini öğrenmek istiyorlar. Bu konuda uzmanlar en güncel altın değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladılar.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Altın fiyatlarına yönelik bir değerlendirme yapan Gedik yatırım Danışmanı Onurcan Bal, “Altın fiyatlarındaki dalgalanma bir süre daha devam edecektir. Koronavirüs salgınının etkisini arttırmasına bağlı olarak zaman zaman altın fiyatlarında yükseliş hareketlerine şahit olabiliriz. Ancak bu hareketler kısa süreli olacaktır. Aşı kaynaklı yeni veri akışının sağlanması durumunda ise yeniden sert düşüşlerle karşılaşılabilir. Bu gelişmeler sonucunda altın piyasasında yukarı yönlü fiyatlama ile alakalı orta ve uzun vadedeki görüşümüz devam etmektedir.” dedi.

GRAM ALTIN KAÇ TL OLACAK?

Altın fiyatlarını değerlendiren bir başka uzman ise İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer oldu. Gram altın fiyatlarını değerlendiren uzman isim, “Gram altın fiyatlarında meydana gelen düşüş hareketinin 453 TL'ye kadar sürmesini bekliyoruz. Dolar kurundaki sert değer kaybı aynı zamanda gram altının düşmesine neden oluyor. Bundan dolayı 19 kasım'da açıklanacak olan merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı çok önemli bir veri olacak. PPK eğer faiz artırımı yapar ve piyasa beklentileri karşılanırsa dolar kurundaki düşüşler hız kazanabilir. Böyle bir senaryoda da gram altında 430 TL'leri konuşmaya başlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

ONS ALTIN DÜŞECEK Mİ?

Altın piyasası analizi yayınlayan kurumlardan olan ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından yatırımcılarına şu rapor gönderildi:

“Ons altında kısa süreli düşüşler yaşandı. Ancak görünüm olarak çok bir şey değiştiği söylenemez. Dolar endeksinde gerçekleşen değişim ons altın fiyatında denge vazifesi görüyor. 1.970 dolar merkezli bir banttan bahsedebiliriz. Aşı haberleri fiyatlamayı etkilese debir taraftan aşının ne zaman kullanıma sunulacağının belirsiz olması diğer taraftan salgın vaka sayılarının artması ons altına güç veriyor. Aşının kullanıma başlanacağı tarihin açıklanması ons altını baskılayabilir. Ancak şu anda böyle bir veri akışı gerçekleşmedi ve ons altın hala daha avantajlı pozisyonunu koruyor.”

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@