Altın piyasasında son dönemlerde meydana gelen dalgalanma nedeniyle tüm gözler bu piyasasın üzerine çevrildi. Altındaki seyrin ne yönde olacağını merak eden vatandaşlar uzmanların bu konudaki öngörülerine ve değerlendirmelerine dikkat kesildiler.

Altın piyasaları hakkında Türkiye'deki yetkin isimlerden olan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, altın fiyatları üzerinde değerlendirmelerde bulunup öngörülerini açıkladı. Altın piyasasında koronavirüs sürecinde satış-alış dengesine bağlı olarak talep dengesizliği meydana geldiğini söyleyen Atayık, “1 Haziran'dan itibaren piyasaların da açılmasıyla bu talep dengesizliği ortadan kalacaktır. Düğün mevsiminin de gelmesinden dolayı altına olan talep artacaktır. Tabiki buna bağlı fiyatlamalar oluşmaya başlayacaktır. Ancak bu tek başına yeterli bir veri olamaz.” dedi.

EN KÖTÜ SENARYONUN DIŞINA ÇIKACAĞIZ

Koronavirüs sürecinde çok sayıda ülkenin merkez bankaları faiz indirimlerine gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Mustafa Atayık, “Koronavirüs süreci artık geride kalmak üzere. En azından en kötü senaryonun dışına çıkacağız. Bu normalleşme takvminde merkez bankaları faiz artırımı yaparsa ons altında ciddi bir hareketlenme gerçekleşecektir. Piyasa verilerini düşündüğümüzde ons altının 1500 dolar seviyelerine gerilemesi beklemek hayalci bir bakış açısı olmaz.” şeklinde konuştu.

ABD-ÇİN GERİLİMİ ONS ALTINI 1800 DOLARA DOĞRU TIRMANDIRIR

Altın fiyatlarındaki seyrin ABD ile Çin arasındaki gerginlikle belirli bir doğrultuya yöneleceğini söyleyen Atayık, “ABD ve Çin gibi iki büyük ekonominin gerginliği tırmanırsa altın piyasası bundan çok derin bir şekilde etkilenecektir. Bu iki ülkenin restleşmesi finans piyasalarını ve ekonomileri sarsacaktır. Bu da altın piyasasında yükseliş anlamına geliyor. Böyle bir ihtimal gerçekleşirse yeni bir senaryo yazmak zorunda kalabiliriz. Altın fiyatlarında beklediğimiz düşüşün yerine ons altın 1800 dolar seviyesine doğru tırmanabilir.” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN 350 TL'Yİ ÇEYREK ALTIN 570 TL'Yİ GÖREBİLİR!

Altın fiyatları hakkında kısa ve orta vadede tahminlerini açıklayan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, “Analistlerin ve uzmanların ortaya koyduğu veriler ışığında yorum yapacak olursak ve bu bilgilere dünya altın piyasasında gelişmeleri eklersek ons altının fiyatı düşmeye devam edecektir. Bunu eğer dolar kurundaki bir gerileme takip ederse önümüzdeki günlerde gram altın 350 TL'ye, çeyrek altın da 570 TL'ye düşebilir.” dedi.

isbilgisi.com