Almanya'nın güçlü siyasi hareketlerinden olan Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinin önemli isimlerinden olan Friedrich Merz'den Avrupa Birliği'ne Türkiye önerisi yapıldı. Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin daha sıkı bir hale getirilmesi gerektiğini söyleyen ünlü siyateçi, “Türkiye gibi ülkelerin tam üye olmadan AB iç pazarına katılımına imkan tanıyacak genişletilmiş bir Avrupa ekonomik bölgesi hayata geçirilmelidir.” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NE TÜRKİYE ÖNERİSİ

Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonunu sağlayacak sistem için İngiltere örneğini veren Friedrich Merz, “İngiltere için uygulanan sistem Türkiye için de uygulanabilir. Böyle bir sistem mantıklı olacaktır. Bu Avrupa'nın ekonomik alanının genişlemesi için de önemlidir. Türkiye kolay bir şekilde AB'ye entegre edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile alakalı açıklamalarına devam eden Merz, “Türkiye ile ilişkiler konusunda İngiltere ile imzalanan ticaret anlaşması baz alınabilir. İngiltere ile AB arasında uzun süren pazarlıkların ardından anlaşma imzalandı. Bu anlaşmayla İngiltere ile AB arasında mal ticaretinde gümrük ve miktar kısıtlaması olmayacak. Aynısı Türkiye için de uygulanabilir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BU ÖNERİYİ KABUL EDECEK Mİ?

Alman siyasetçisinin Avrupa Birliği'ne Türkiye önerisi yapması Avrupa'da şimdiden tartışılmaya başlandı. Türkiye'nin sisteme entegre edilmesi önerisinin Türkiye'de nasıl karşılanacağı ise merak konusu oldu.

isbilgisi.com