Son dönemlerin en gözde yatırım araçlarından birisi olarak değerlendirilen kripto para piyasası, dünya genelinde büyük ilgi gördü. Şirketler ve bireysel yatırımcılar tarafından yakından takip edilen ve ilk dönemlerde oldukça büyük getiriler sağlayan kripto para piyasası, geçtiğimiz yılın sonu itibari ile düşüşe geçti. 

2021 yılının son çeyreğinde hem para piyasalarında hem de altın piyasasında ortaya çıkan yükselen grafikler, kripto para piyasasını da etkiledi. İlk etapta çok da büyük bir değer kaybının gözlenmediği kripto varlıklar, 2022 yılının başı itibari ile hızla düşüşe geçti. Rusya- Ukrayna savaşı başta olmak üzere piyasaları direkt olarak etkileyen birçok gelişme çerçevesinde azalan grafikler sergilene kripto varlıklar, yatırımcılarına büyük ölçüde kaybettirdi. 

2022 yılının zorlu sürecine şahitlik eden kripto para piyasasına ilişkin bir araştırma yürüten Alman istatistik şirketi Statis, bu dönem içerisinde 5 kripto milyarderinin servetlerinde erime yaşandığını gözler önüne serdi. 

100 MİLYAR DOLARI AŞAN KAYIP!

alman-sirket-acikladi-2022-yilinda-kripto-para-yatirimcilarinin-zararlari-100-milyar-dolari-as (2)

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

2022 yılının kripto getirilerine ilişkin bir araştırma yürüten Alman şirket Statis, kripto para milyarderlerinin 2022 yılı içerisinde mali açıdan oldukça zorlandıklarını ifade etti. FTX’in Amerika’daki iflas sürecinin sektörü oldukça olumsuz etkilediğine dikkat çeken şirket, yalnızca bir yıl içerisinde milyarderlerin toplam kayıplarının 112,7 milyar dolar olduğunu ifade etti. 

KİM, NE KADAR KAYBETTİ?

Alman şirket Statis tarafından ortaya konan verilere göre Binance’nin kurucusu olan Changpeng Zhao, bu yıl içerisinde toplamda 82 milyar dolar zarar ederek serveti en çok eriyen kripto milyarderi oldu. FTX’in kurucusu Sam Bankman- Fried’in ise 2022 yılı kaybının 23 milyar dolardan fazla olduğu bilgisi kaydedildi. 

Alman şirket Statis tarafından açıklanan diğer verilere göre Coinbase’in kurucu ortası ve CEO’su Brian Armstron 4,7 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ise 2022 yılı içerisinde toplamda 1,7 milyar dolar kaybetti. 

Son olarak Ripple’ın kurucu ortağı Larsen’in kaybına değinen Alman Statis, Larsen’in 2022 yılı içerisinde yaşadığı kaybın 1,3 milyar dolar olduğunu açıkladı.