Ana Sayfa DÜNYA Alman Ekonomisi Gerileme Süreci Yaşıyor

Alman Ekonomisi Gerileme Süreci Yaşıyor

Alman ekonomisi beklenenin aksine düşüş yaşıyor.

8
0
Paylaş

Alman ekonomisi hizmet ve inşaat sektöründe beklenenin çok üstünde bir büyüme gerçekleştirdi. Sanayi sektörü ise tam tersi durumda yavaşlayan küresel ekonomi Alman sanayisinde etkisini olumsuz olarak gösterdi.

Almanya ekonomi ve enerji bakanlığı Alman ekonomisine yönelik aylık raporu yayınladı. Alman ekonomisi dalgalı bir süreçten geçiyor. Bakanlığın hazırlamış olduğu raporda hizmet ve inşaat sektöründeki performans artışı ciddi bir şekilde arttı. Sanayi sektörü ise küresel dalgalanmalardan dolayı oldukça zayıf bir dönem geçiriyor. Alman ekonomisi hem küresel Sanayi üretiminde hem de ticareti oranla yılsonuna göre düşüş yaşıyor sanayideki düşüş bu yılın Ocak ayında da devam etti.

Rapora göre Ocak ayında küresel ticareti hafif bir toparlanma söz konusu oldu. Geçen yılki seviyenin altında kalsa da bu yılın Mart ayında 2016’dan bu yana en düşük düzeyde toparlanma yaşandı. Almanya’da hane halkı geliri de artış gösterdi ayrıca tüketim harcamaları destekleniyor Almanya’da istihdam artmaya devam ederken işsizlik de minimum seviyelerde devam ediyor. Ayrıca vasıflı işçi açığının artması nedeniyle de işte yavaşlama söz konusu.

Alman hükümeti de küresel Ticaret zayıflamanın altında ekonomik büyümeyi yüzde birden 0,5 iddia edildi. Alman hükümeti yeni büyümeyi önümüzdeki çarşamba günü açıklayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here