Alkol Yasağında Yeni Dönem! 320 Bin Lira Para Cezası Var!

Alkol satışında yeni dönemin başlaması için meclise sunulan yeni bir yasa tasarısı kısa sürede tartışmalara neden oldu. 320 bin lira değerindeki büyük para cezaları tartışmaların hedefi haline geldi.

EKONOMİ 25.06.2020 - 09:00 25.06.2020 - 09:00

Ekonomik kriz ve salgının olumsuz etkileri son dönemlerde sık sık gündemi meşgul ederken bu süreçte yeni cezai işlemler gündeme gelmeye başladı. Bir süredir kıdem tazminatı hakkında tartışmalar ve anlaşmazlıklar devam ediyordu. Şimdilerde ise alkol yasağı hakkında yeni bir dönem başladı.

Hükümet tarafından hazırlanan yeni bir yasa teklifinin ardından alkol satışının yasak olan saatlerde yapılması halinde cezai yaptırımların daha ağır bir noktaya tanışmasına  karar veridi. Daha önce hükümet tarafından getirilen bir düzenlemenin ardından akşam 22:00 ile sabah 06:00 saatleri arasında alkol satışının yasaklanmasına karar verilmişti. Bunun bir cezai yaptırımı olduğu açıklanmıştı.

320 Bin Lira Para Cezası Geliyor!

Meclise sunulan yasa teklifine göre alkol satışının yasak olduğu saatlerde kanuna aykırı bir şekilde alkol alan kişilerin ve işletmelerin 65 bin lira ile 320 bin lira arasında değişiklik gösteren  tutarlarda para cezası kesilmesi sunuldu. Bu yasağı yeniden işleyen işletmeler için ise 20 bin lira ile 120 bin lira arasında değişen cezaların kesilmesi yeniden gündemde. Daha önce ikinci kez aynı suçun işlenmesi halinde 20 bin lira ile 40 bin lira arasında cezalar gündeme geliyordu.

Teklifin detaylarına bakıldığı zaman 3 kez aynı yasağı delen işletmelerin alkol ruhsatının  iptal edilmesine ve böylece yeniden alkol satışı  yapılamayacağı ifade edildi. Kısa sürede mecliste muhalefet tarafından da önerilen cezaların son derece yüksek olduğu tartışılmaya başlandı.

isbilgisi.com