Türkiye'de siyasetteyeni bir soluk getirebilmek amacıyla ekibiyle beraber DEVA Partisi'ni kuran Ali Babacan son dönemlerin en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Ali Babacan, DEVA Partisi'nin 1. Olağan Kongresi'nde yeniden genel başkan seçildi. Gündem ise tamamen Ali Babacan'ın kongrede yağtığı konuşmada 28 Şubat ve başörtüsü ile alakalı sözlere odaklandı. Kız kardeşinin 28 Şubat sürecinde ODTÜ'ye alınmadığını söyleyen Ali Babacan gözyaşlarına hakim olamazken konuşmasının devamında AK Parti'yi kastederek o günlerde ezilenler bugün gücü ellerine alınca diğer kesimlere zulmetmeye başladıklarını ifade etti.

BAŞÖRTÜSÜ SÖZLERİ ALİ BABACAN'A OY KAZANDIRIR MI?

Habertürk köşe yazarı Kübra Par da bugünkü köşesinde Ali Babacan'ın bu konuşmasına dikkat çekerek siyaseten bu durumdan bir şey kazanıp kazanamayacağı sorusuna cevap aradı. İşte Kübra Par'ın köşe yazısında konuyla alakalı kısımlar:

“Ali Babacan'ın bu konuşması akla ilk olarak anketlerde düşük görünen oy oranını yükseltmek için AK Parti seçmenine yönelik bir manevra olduğu gelse de ben böyle olmadığını düşüyorum. Ancak her ne kadar samimi olunsa da bunun siyesi etkisi olmayacağını söylemek çok zor olur. Ali Babacan şu ana kadar seküler kesimin oylarını hedefleyerek liberal demokrat bir siyaset izlemişti. 28 Şubat ve başörtüsü çıkışı ile bu seküler kesim üzerinde adeta şok etkisi yaptı.

ALİ BABACAN SEKÜLER KESİMDEN İLK DAYAĞINI YEDİ!

Zira seküler kesimden Ali Babacan'a eleştiriler gelmesi çok gecikmedi. Özellikle sosyal medyada bu şekilde yığınla eleştiri yapıldı. 28 Şubat ve başörtüsü konusu Türkiye'de muhalefet kesimi tarafından Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile özdeşleşmiş ve siyaseten de fazlaca yıpratılmıştır. Tabiri caizse bu sözleri nedeniyla Ali Babacan seküler kesimden ilk dayağını yedi. Bundan sonra 28 şubat ve başörtüsü konularına girdikçe Ali Babacan'ın seküler kesim ile arasına mesafe konulacaktır. Hatta muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı yakıştırmaları da son bulacaktır.

AK PARTİ SEÇMENİNİ HEYECANLANDIRMAZ!

Ali Babacan'ın açıklamalarına AK Parti seçmeni dediğimiz muhafazakar kesim nasıl yaklaştı? Öncelikle ortada orijinal bir çıkış bulunmuyor. Yıllardır söylenen sözlerle insanlar üzerinde heyecan yaratamazsınız. O açıdan Ali Babacan bu taraftan da destek alamayacaktır. Her kesimi kucaklamayı amaçlayan Ali Babacan bu söylemlerine devam ederse yolun sonunda her iki mahalleye de yaranamayıp siyaset yaşamını kendi elleriyle sonlandırabilir.”

isbilgisi.com