DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Habertürk'te yayınlanan Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına katılarak gündem belirleyecek açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin bir dönem bir numaralı adamı olan Ekonomiden Sorumlu Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kendi döneminde ekonominin bağımsız kurumlarına kesinlikle müdahale edilmesine izin vermediğini söyledi.

BENİM DÖNEMİMDE BAĞIMSIZ KURUMLARA MÜDAHALE EDİLEMEZDİ!

Ekonomide bağımsız kurumlarının ekonominin gücü olduğunu söyleyen Ali Babacan, “Şimdi bakıyorsunuz ekonomide bağımsız kurumlar var. Merkez Bankası, TÜİK, BDDK gibi kurumlar ekonomi yönetiminin can damarıdırlar. Benim görevde olduğum sürede bu kurumlara kesinlikle müdahale edilemezdi. Buna izin vermezdim. Hatta talimatlar verildi şöyle yapın, böyle yapın şeklinde. Ancak yapmadım, kimse bana o yanlış işleri yaptıramazdı. Başkasının da benim altımda görev yapan insanlara talimat vermesine izin vermedim.” dedi.

BENİM ÖLÜMÜ ÇİĞNEMEDEN MERKEZ BANKASI'NA DOKUNAMAZSINIZ DEDİM!

Merkez Bankası'na müdahaleye dikkat çeken Ali Babacan, “Ben görevden ayrıldıktan sona Merkez Bankası'nda yaşanan değişimler herkesin dikkatini çekmişti. Bazı sıkıntılar oluştu. Ben görevdeyken benim ölümü çiğnedikten sonra Merkez Bankası'na dokunabilirsiniz demiştim. Benden sonra Merkez Bankası'nın bağımsızlığı gitti.” ifadelerini kullandı.

DAHA KÖTÜ GÜNLER GÖRECEĞİZ!

Bağımsız olması gereken kurumların bağımsızlıklarının ellerinden alındığını söyleyen Ali Babacan, “Bugün Anayasa Mahkemesi bir karar veriyor ama bir alt mahkeme bu karara uymama için diretiyor. HSK'dan o mahkemeye müfettiş geleceğini bilse diretebilir mi? Bağımsız değiller çünkü, müfettiş filan göndermezler. Siz yeterki onların istedikleri kararları verin. Ülkenin şartları daha da kötüleşecek. Ne yazık ki daha kötü günler göreceğiz.” şeklinde konuştu.

AK PARTİ İÇİNDEYKEN UYARILARIMIZI HEP YAPTIK!

AK Parti içerisinde yaşanan sorunların çözümü için önemli bir mücadele verdiğini söyleyen Ali Babacan, “Biz uyarılarımızı 2012-2013 yıllarında yaptık. Yolsuzlukla mücadele, imar afları konusunda defalarca açıklama yaptım. Kurallı ekonomide ısrarlı olunması gerektiğini söyledim. O günkü başbakan bugünkü Cumhurbaşkanı'nın engellediği mali kuralı Almanya kendi hükümetinde uyguladı. Biz içeriden büyük bir mücadele gösterdik. Benim gibi düşünen çok arkadaşımız vardır. Ben o dönem hep özeleştiri yaptım, AK Parti zarar görsün diye hareket etmedim. Art niyetli birisi olsam çıkıp o dozda açıklamalar yapardım. Ne demişiz o gün biz? Bu partinin ismi ak iken yolsuzlukla mücadele edilmezse yarın bu partinin bekası haline gelecek dedim. Ancak bir yere kadar söyledik. Baktık bizim sözlerimizi duyan yok üzerimizde bir vebal oluştu bizler de yolumuzu çizmeye karar verdik. Bu vebali bu millete ödemek boynumuzun borcudur. AK Parti'nin bizden bağımsız bozduğu düzeni düzeltmek bizim birinci vazifemizdir.” dedi.

isbilgisi.com