2021 yılında uygulanacak olan asgari ücretin belirlenmesi için artık son düzlüğe girildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu gelecek hafta son bir toplantı yapacak ve o toplantıdan asgari ücret miktarı resmen belirlenecek. Asgari ücrete dair tartışmalar ise aralıksız devam ediyor.

Muhalefet partileri asgari ücret için sık sık açıklama yapıyorlar. CHP asgari ücret için 3.100 TL önerirken İYİ Parti de 3.000 TL rakamını duyurmuştu. En beklenmedik çıkışı ise DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptı. Muhalefet partilerinin bol keseden dağıttığını söyleyen Ali Babacan temkinli bir yaklaşım ortaya koydu.

ASGARİ ÜCRET BORSASI KURDULAR!

Asgari ücret konusunun çift taraflı hassas bir mesele olduğunu söyleyen Ali Babacan, “Asgari ücret ile alakalı olarak dikkatli olmak gerekir. Konunun bir tarafında milyonlarca vatandaşımız diğer tarafındaysa o milyonlarca vatandaşa iş imkanı sunan işverenlerimiz var. Muhalefet partileri çıkıp asgari ücret için rakam açıkladılar. Adeta asgari ücret borsası kurdular. 3.000 TL'den başlayarak 4.500 TL'ye kadar çıktılar.” dedi.

MUHALEFET SORUMLULUĞU BEKLEMEYİ GEREKTİRİR!

Davulunun sesinin uzaktan hoş geldiğini söyleyen Ali Babacan, “Muhalefet partilerinin bir sorumluluğu yok. Yarın bu asgari ücret çok fazla, maliyet yükseldi denildiğinde umurlarında olmayacak. Biz parti oalrak asgari ücret için bir rakam telaffuz etmeme kararı aldık. Rakamı biz değil hükümet söyleyecek. Ondan sonra bir adaletsizlik varsa biz itirazımızı yaparız, eleştirmizi ortaya koyarız. Muhalefet sorumluluğu bunu gerektirir.” ifadeelrini kullandı.

isbilgisi.com