Ankara Keçiören'deki evinde ölü olarak bulunan Aleyna Çakır'ın bu şüpheli ölümü ile alakalı olarak başlatılan soruşturma aylardır sonlandırılamadı. Türkiye'nin çok yakından takip ettiği soruşturmada yaşanan gecikmeler tepki çekmeye devam ediyor.

ALEYNA ÇAKIR SORUŞTURMASI ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR

Aleyna Çakır'ın avukatı Umur Yıldırım kamuoyunun oldukça büyük bir merakla sonuçlanmasını beklediği soruşturma ile alakalı olarak açıklama yaparak, “Eziyet suçu var, fuhuşa sürükleme var, cinsel saldırı suçu var. En son alınan ifadelerde Aleyna Çakır'ın Ümitcan Uygun tarafından eziyete maruz bırakıldığı tanıklar tarafından çok net bir şekilde ifade edildi. Aleyna Çakır dosyası bekliyor ve haliyle gecikiyor. Adli Tıp Kurumu'na bir ay önce yazı yazılarak dosyanın gönderilmesi istendi. Ancak Adli Tıp Kurumu dosyada eksiklikler olduğu için raporunu hazırlayamadığını bildirerek eksikliklerin tamamlanmasını istedi. Bu hafta içerisinde bu eksiklikler tamamlanarak Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek.” dedi.

SÜRECİN UZAMASI ŞÜPHELİNİN KAÇMA RİSKİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Adli Tıp Kurumu raporu için beklemek zorunda olduklarını söyleyen Umur Yıldırım, “Adli Tıp Kurumu'ndaki süreç daha yeni başlıyor. Dosyadaki eksikliklerden dolayı Adli Tıp Kurumu şu ana kadar inceleme yapmaya başlayamadı. Bu durum süreci oldukça yavaşlatıyor. Bununla beraber şüpheli Ümitcan Uygun'un hem delilleri karartma riskini hem de kaçma riskini güçlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

İDDİANAME ANCAK 3-4 AY SONRA HAZIRLANIR

Aleyna Çakır dosyası ile alakalı iddianame hazırlanmasının 3-4 ay sonra mümkün olabileceğini söyleyen Umur Yıldırım, “Aradan 139 gün geçti. Dosya iddianame haline gelmiş olmalıydı ama daha Adli Tıp Kurumu incelemeye bile başlayamadı. 1-2 ay içerisinde İstanbul Adli Tıp Kurumu'nu tamamlayacak. Bu rapor tahmin ettiğimiz sürede tamamlasa bile iddianamenin hazırlanması yine 3-4 ayı bulacak.” şeklinde konuştu.