Akaryakıtta Zam Yağmuru Sürüyor! Motorine Dev Zam Resmen Açıklandı!

Küresel petrol piyasalarındaki fiyat yükselişi ve dolar kurundaki yüksek fiyatlama nedeniyle Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına yönelik uygulamalar bugün motorin zammı ile devam etti. Motorine zam yapıldı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından resmen açıklandı.

EKONOMİ 26.11.2020 - 16:10 26.11.2020 - 16:10

Küresel petrol piyasaları 2020 yılında en güçlü dönemini yaşamaya başladı. Koronavirüs aşısının bulunduğu haberleri petrol taleplerini arttırınca bu talepler fiyatlara yükseliş olarak yansıdı. Brent petrolün varil fiyatı koronavirüs salgınından önceki dönemi dahi aşarak 48 dolara kadar ulaştı. Buna bağlı olarak işlenmiş petrol ürünlerinde de fiyat artışları meydana geldi.

MALİYETLER YÜKSELDİ!

Dolar kurundaki yüksek seyir bugün gelişen ekonomik verilerle biraz durulsa da yine de yüksek fiyatlamadan devam ediyor. Akaryakıt ürünlerinin fiyatlamasında oldukça büyük bir etkisi olan dolar kurunun yüksek seyri doğal olarak benzin ve motorin maliyetlerinin de yukarıya çekilmesine neden oluyor.

MOTORİN ZAMMI RESMEN AÇIKLANDI!

Dün benzinin litresine 37 kuruş gibi çok yüksek miktarlı bir zam açıklayan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün de motorine zam yapıldığını resmen açıklandı. EPGİS'in açıklamasına göre motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapıldı. Ancak bu zammın 28 kuruşluk kısmı pompaya yansıyacak. 5 kuruşluk kısım ise ÖTV düzenlemesi ile karşılanacak.

YENİ ZAMLAR OLACAK MI?

Hem benzine hem de motorine yapılan yüksek miktarlı zamlar araç sahibi vatandaşların tepkisini çekti. Dolar kurundaki ve petrol fiyatlarında yükseliş devam ederse benzinin ve motorinin litre fiyatlarına gelecek hafta yeni zamlar da yapılacağı sektör uzmanları tarafından seslendirilmeye başlandı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@