Akaryakıt fiyatlarında yapılması beklenen indirim için müjdeli haber verildi. Benzin ve motorinde çifte indirim yapılması bekleniyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılacak indirim miktarı da açıklandı. Söz konusu indirim kapsamında motorinde pompa fiyatları için 9 kuruş, benzinde ise 12 kuruş indirimin yapılmasına karar verildi.

Ankara genelinde ortalama olarak motorinin litre fiyatı 5.53 liradan satılırken yapılan indirimin fiyatlara yansımasının ardından 5.44 liradan satılmaya başlayacak. İstanbul’da ise motorinin litre fiyatı şimdilerde 5.45 liradan satılıyor. İndirimin gerçekleşmesi halinde 5.36 liradan satışa sunulması bekleniyor.

Benzin fiyatlarında yapılacak indirim içinde pek çok araç sahibinin yüzü gülecek. Ankara’da ortalama benzin fiyatı 5.36 liradan satılırken indirim sonrasında 5.24 liraya kadar düşecek. İstanbul’da şimdilerde bezinin litre fiyatı 5.27 liradan satılıyor. İndirim sonrasında 5.15 liradan satışa sunulacak.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanacak?

Akaryakıt fiyatları pek çok etken baz alınarak hesaplanıyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasası içerisinde ürün fiyatlarının ortalaması alınarak, dolar kurundaki değişiklikler de göz önünde bulunarak hesaplama yapılıyor. Bu hesaplamalar sonucunda dağıtım firmaları tarafından ortalama fiyatlar belirleniyor. Piyasa içerisinde bulunan rekabet, fiyat serbesti göz önünde bulundurulduğunda küçük ve büyük şehirler arasında yaşam standartlarına göre fiyatlar arasında küçük değişiklikler yaşanabiliyor.