Akaryakıta Çifte Zam Geldi! Benzin ve Motorin Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Petrol fiyatlarında meydana gelen dalgalanma, koronavirüsün gündem haline gelmesi ve bu süreçte OPEC ülkelerinin aldığı yeni kararlar akaryakıt fiyatlarına da yansıdı. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere hem benzine hem de motorine zam geldi. Yeni fiyatlar nasıl olacak?

EKONOMİ 18.04.2020 - 10:22 18.04.2020 - 10:22

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken petrol fiyatları da durumdan olumsuz etkilendi. OPEC ülkeleri arasında geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda üretimleri önemli ölçüde azaltma kararı verildi. Arz ve talep dengesine bakıldığı zaman petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta iki kez üst üste motorin fiyatlarına indirim yapıldığı açıklandı. Araç sahiplerini çok sevindiren bu kararın ardından yeni bir zam açıklaması yapıldı.

Petrol fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar ve salgının seyrine göre akaryakıta çifte zam geldi. Dün sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelerde hem motorine hem de benzine zam geleceği duyurulmuştu. Beklenen zam geldi. Gece yarısından itibarense pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor. Peki motorin ve benzin fiyatları ne kadar yükselecek?

Gelen zamlar sonrasında benzinin litre fiyatı 15 kuruş arttı. Motorine ise 10 kuruş zam geldi.

Benzin Fiyatları Ne Kadar Oldu?

İl bazında değişiklik gösterebilen benzin fiyatları Ankara’da ortalama 5.24 lira seviyelerindeydi. Gelen zamla birlikte 5.39 liraya yükselmesi bekleniyor. Benzinin litre fiyatı ise 5.10 lira seviyelerinde belirlenmişti. Yapılan değerlendirme sonrasında 5.25 lira seviyelerine kadar çıktı. İzmir’de benzin fiyatları 5.27 liradan 5,47 liraya çıktı.

Motorin Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Motorinin fiyatı Ankara bazında 5.16 liradan satışa sunuluyordu. Zamla birlikte 5.26 lira seviyelerine çıkıyor. Motorinin litre fiyatı ise 5.08 liradan 5.18 liraya kadar yükselecek. İzmir’de satış fiyatı 5.19 lira olan motorin zam sonunda 5.29 lira olarak belirlendi.  

isbilgisi.com