Akaryakıt Haftaya Zamla Başlıyor! Benzin Ve Motorine Çifte Zam Geliyor!

Dünya petrol piyasalarında yeni hafta fiyat artışı ile başladı. Uluslar arası piyasada hem benzinin hem de motorinin fiyatından artış meydana geldi. Bu nedenle Türkiye'de bu gece yarısından itibaren iki akaryakıt çeşidinde de artış meydana gelecek.

EKONOMİ 18.05.2020 - 15:53 18.05.2020 - 15:53

2020 yılının en değişken piyasası petrol sektörü olmaya devam ediyor. Yılın hemen başında koronavirüs nedeniyle azalan talep ve azaltılmayan arz nedeniyle petrol fiyatları dibe vurmuştu. Bu nedenler Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına çok ciddi oranlarda indirimler uygulanmıştı.

OPEC ülkelerinin kendi aralarında yaptıkları mutabakat sonrasında üretim kısıtlaması tedbiri alınınca petrol piyasasında düşüşlerin önüne geçildi. Son dönemlerde koronavirüs sürecinin sona ermeye başlaması ve hayatın normalleşemesi adımlarının atılmasıyla petrole olan talep artış gösterdi.

BENZİNE 13 KURUŞ, MOTORİNE 8 KURUŞ ZAM

Talep yükselmesi petrol fiyatları üzerinde direk etki göstermeye başladı. Fiyatlar artışa geçerken hala daha düştüğü seviyeye ulaşamadı. Ancak gelen fiyat yükselişleri Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarını etkilemeye başladı.

Son piyasa verilerine göre uluslar arası piyasalarda benzinin tonu 22 dolar, motorinin tonu 14 dolar arttı. Bu nedenle Türkiye'de de zam gündeme geldi.

Edinilen bilgilere göre bu gece yarısından itibaren Türkiye'de benzinin litre fiyatına 13 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 8 kuruş zam bekleniyor.

isbilgisi.com