AK Parti'den Erken Seçim Açıklaması! Türkiye Erken Seçime Gidecek Mi?

Türkiye'de bir süredir siyasi kulislerde erken seçim olacağına dair iddiaların dolaşması üzerine AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bir açıklama yaptı. Türkiye'nin erken seçime gideceğine dair iddialar iktidar cephesinden yanıt buldu. Türkiye erken seçime gidecek mi? Türkiye'de erken seçim kararı alınacak mı?

GÜNDEM 04.06.2020 - 17:53 04.06.2020 - 17:53

Türkiye'de siyasi kulislerde son dönemlerde en çok konuşulan konuların başında erken seçim geliyor. Baskın bir erken seçimle iktidarın TBMM aritmetiğinde daha güçlü bir konuma gelmeyi amaçladığı iddia ediliyor. Hatta Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nda yapılacağı söylenen kanuni değişikliklerin sebebinin de erken seçim olduğu ifade ediliyor.

ERKEN SEÇİM GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK

Erken seçim ile alakalı tüm bu iddialara Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş cevap verdi. İddiaları net bir şekilde reddeden Kurtulmuş, “Bizim erken seçim gibi bir düşüncemiz kesinlikle yok. Erken seçimi yenilen pehlivan güreşe doymazmış anlayışıyla muhalefet isteyebilir. Bu gayet normaldir. Ancak erken seçimin olabilmesi için şartların oluşması, erken seçime ihtiyaç duyulması gerekir. Türkiye'nin erken seçim gibi bir ihtiyacı yoktur.” dedi.

MUHALEFET ÜLEYİ ERKEN SEÇİM SUNİ GÜNDEMİYLE MEŞGUL ETMESİN

Erken seçim hakkında rasyonaliteye aykırı bir talep şeklinde değerlendirme yapan Numan Kurtulmuş, “Türkiye'de erken seçim olmayacaktır. Bu ülkeyi başarılı bir hükümet zor bir süreçte büyük bir muvaffakiyet göstererek yönetmektedir. 2023 yılının Haziran ayında milletimizin önüne sandık yeniden gelecektir. Muhalefet partilerine tavsiyem o seçime hazırlanmalarıdır. Ülkeyi erken seçim gibi suni gündemle meşgul ederek sandıkta milletimizden bir teveccüh göremezler.” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ TRANSFERLERİNİ DOĞRU BULMUYORUZ

Milletvekili transferleri hakkında da yorum yapan Numan Kurtulmuş, “Türkiye'de bazı siyasi kültürlerin milletvekili transferlerinden medet umdukları yadsınamaz bir gerçektir. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Türkiye'yi 12 Eylül'e götüren sürecin Güneş Motel pazarlıklarıyla başladığını gayet iyi biliyoruz. Bu nedenle milletin vermediği yetkiyi farklı şekillerde almaya çalışmak demokrasilerde olabilecek bir tavır değildir.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com