Bu sene yaşanan zorlu ekonomik şartlar, küresel çapta büyük bir sorunun ortaya çıkmasına sebep oldu. Giderek yükselen enflasyon tüm dünya ekonomilerinin en büyük problemlerinden birisi haline dönüşmüşken bu durum özellikle ülkemiz gibi gelişimini sürdüren ülkeleri derinden etkiledi. Artan enflasyonun tüketiciler tarafından en az düzeyde hissedilebilmesi adına birçok farklı alanda önemli adımlar atan hükümet yetkilileri, en büyük gelişmeyi asgari ücret zamlarında gösterdi.

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde hızla yükselmeye başlayan enflasyon karşısında mevcut durumu gözeterek ocak ayında yüzde 50,5’lik bir asgari ücret zam kararı veren hükümet yetkilileri, yapılan tüm müdahalelere rağmen gerilemeyen enflasyonu görmezden gelmeyerek temmuz ayında da yüzde 30’luk bir ara zam kararı aldı. Sene içerisinde toplamda yüzde 80’nin üzerinde zamlanan asgari ücret yine de tüketicilerin geçim dertlerini ortadan kaldırmazken gözler ocak ayında yansıyacak olan yeni zam oranına çevrildi.

Yılın ikinci 6 aylık periyoduna ilişkin enflasyon verilerinin tamamlanmasına kısa bir zaman kala maaşlara yansıtılacak olan zam oranları, merak konusu oldu. Bu kapsamda birçok isimden yüzde 50, yüzde 60 oranlarında zam tahminleri gelirken resmi görüşmeler dün itibari ile başladı. Türk- İş ve TİSK başkanları ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı asgari ücret çalışma takviminin oluşturulacağını belirtirken AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan da konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi. 

“HERKES KENDİ TEKLİFİNİ SUNACAK!”

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

ak-partiden-asgari-ucret-aciklamasi-yetkili-isim-son-noktayi-koydu-iyi-oldu-diyecekler

Dün CNN Türk canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, merak ile beklenen asgari ücret zammına ilişkin konuştu. Kurtulmuş herkesi heyecanlandıran açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bir rakam söyleyemem tabii ki ama asgari ücretin nasıl tespit edildiği bellidir. İlk toplantı bugün yapılacak. Herkes kendi tekliflerini sunaca ve sonuç olarak da ülke ekonomisinin genel dengeleri çerçevesinde makul bir asgari ücret belirlenmeye çalışılacak.”

UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA!

Konuşmasına devam eden Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı: “İçinden geçtiğimiz olağanüstü koşulların vatandaşımızın alım gücünü azaltmaması adına bu asgari ücrette de vatandaşın ‘iyi oldu’ diyeceği, tatmin eden bir oranının açıklanacağını umut ediyorum.”