Türkiye'de seçim kanununa yönelik AK Parti ile MHP arasında bir süredir devam eden görüşmelerde artık sona gelindi. Cumhur İttifakı'nın seçim kanununda yapacağı değişiklikle tüm hesaplar baştan yapılmak zorunda kalınacak.

YENİ SEÇİM KANUNU HAZIRLIĞI SON AŞAMADA!

Yeni seçim sisteminde tüm siyasi partilerin TBMM'de temsil edilebilmesi için düğmeye basıldı. Seçim barajına dair değişiklikler masada tartışırken yeni sistemde yüzde 1 oy alan partilerin dahi TBMM'de temsil edilebileceği bildirildi.

YÜZDE 1 OY ALAN PARTİ TBMM'YE GİRECEK!

AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi seçim kanununda yapılacak değişimlere dair istihbarat bilgilerini köşesine taşıdı. Abdülkadir Selvi konuya dair bugünkü yazısında, “AK Parti ile MHP arasında devam eden görüşmelerde yüzde 1 oy alan partileri ittifaka mecbur bırakmadan TBMM'ye taşıyacak bir sistem üzerinde duruluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye de sunulan bu taslağa göre yüzde 1 ve üzerinde oy alan tüm siyasi partiler TBMM'de temsil imkanına kavuşacaklar. Daha önce Türkiye milletvekilliği gündeme getirilmiş ama Anayasa Mahkemesi buna karşı çıkmıştı. Şimdi ise bu engele takılmayacak bir yeni model üzerinde çalışılıyor.” şeklinde kaleme aldı.

İTTİFAK HESAPLARI BAŞTAN YAPILACAK!

Seçim kanununda yapılacak olan bu değişiklik ile Cumhur İttifakı'nda yapılacak hesaplar içerisinde bir fark olmayacak. Ancak Millet İttifakı içerisinde bir dağılım süreci yaşanabilecek. Oy oranı düşük olan küçük partiler TBMM'ye girebileceği için Millet İttifakı içerisinde yer almak zorunda kalmayacaklar. Saadet Partisi'nin Millet İttifakı'ndan ayrılmasına yönelik yapılan bu hamle aynı zamanda DEVA Partisi ile Gelecek Partisi'nin de Millet İttifakı saflarına katılıp Cumhur İttifakı'na karşı oy oranını arttırmayı engelleyecek. 

Öte yandan haftalardır HDP kapatılsın diyerek gündem oluşturan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin olası bir seçimde HDP'yi daha güçlü bir şekilde TBMM'ye taşıayacak olan bu sistem hakkında nihai kararının ne olacağı merak eidliyor.

isbilgisi.com