Koronavirüs salgını devam ederken vatandaşın yaşadığı maddi sıkıntıları çözmek ve süreci desteklemek için hükümet destekleri devam ediyor. Salgın döneminde risk grubunda olan yaş ve engelli vatandaşlar için verilecek destek paketinin genişletilmesine karar verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk yaptığı açıklamalarda kurumsal bakıma ihtiyaç duyan engelli ve yaşlı vatandaşlar için alınan kararları duyurdu. Yaşlı bakım evlerinde, özel huzur evlerinde ve engelli bakım merkezlerinde kalan binlerce vatandaşın özel bakım ücretlerinin bu süreçte devlet tarafından karşılanmasına karar verildi.

Bakan Selçuk Yaşlı ve Engelliler İçin Müjdeyi Verdi

Koronavirüs salgını çerçevesinde hükümet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi her geçen gün yeni kararlarla birlikte genişletiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal medya hesabında alınan yeni kararları açıkladı.

‘Alınan tedbirler kapsamında kurumsal olarak bakıma ihtiyaç duyan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu süreçte yaşlı bakım merkezleri ile engelli bakım merkezlerinin ücretleri devlet tarafından karşılanacak. 15 Mart tarihinden sonra kendi isteği dışında işsiz kalan vatandaşlar için aylık 1177 lira aylık ödeme yapılacak. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek olan vatandaşlarımız içinse 3 y boyunca ödemeler yapılacak. İyi niyet kurallarının ihlal edilmemesi halinde ise anlaşma 3 ay boyunca feshedilmeden devam edecektir.’ Dedi.