Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen aile destek ödemeleri hakkında merak edilenler artmaya başladı. Konu hakkında yapılan açıklamalara ve merak edilenlerin de artması ile birlikte Aile Destek ödemesinden faydalanan ya da faydalanmak isteyen kişilerin sağlanması gereken başvuru şartları merak konusu oldu. 

12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri hakkında merak edilen detaylar belli oldu. 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? 

Aile destek ödemesi almak isteyen kişilerin 

  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacağı ifade edildi. 

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR? 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından destek ödemelerinden faydalanacak olan kişilerin bakanlık tarafından ne kadar ödeme yapılabileceği öğrenildi. Verilecek olan destek tutarlarının kişi başına düşen aylık gelir aylığı üzerinden yapılabileceği öğretilirken bütçelere göre verilecek olan destekler şu şekilde verildi;

450 TL ve altı gelir aylığına sahip olan kişilere 1.250 TL, 

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

450 TL üzeri - 911,15 TL ve altı gelir aylığına sahip olan kişilere 1.100 TL,

911,15 TL üzeri - 1372,30 TL ve altı gelir aylığına sahip olan kişilere 950 TL 

1372,30 TL üzeri - 2.835,60 TL'de az gelir aylığına sahip olan kişilere 850 TL ödeneceği ifade edildi. 

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILMAKTADIR? 

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ödemelerin gerçekleştirildiği tarihler bakanlığın resmi internet adresinden verilirken, bunun yanı sıra da sona ereceği tarih ise "850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir." şeklinde yapılan açıklama ile birlikte ifade edilmiştir.