Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Önemli Açıklamalar! Kıdem Tazminatı, Kısa Çalışma Ödeneği, Normalleşme Desteği Ve 3. Faz 1.000 TL Sosyal Yardımlar Hakkında Bilgilendirme!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile alakalı olarak açıklama yaparak çok sayıda ülkede uygulanan tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısının olmadığını ama uygulamaya sokacakları sistemde yaklaşık yüzde 1'lik devlet katkısı olacağını söyledi.

EKONOMİ 17.06.2020 - 14:14 17.06.2020 - 14:14

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile alakalı olarak bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk hedeflerinin çalışanların kazanılmış haklarının yerinde sayması değil onun daha fazla miktara ulaşması olduğunu ifade etti.

DEVLET ÇALIŞANLAR İÇİN FEDAKARLIK YAPACAK

Türkiye'de çalışma hayatında çok sayıda sıkıntı yaşanabildiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Çalışanlarımızın sorunlarını daima pozitif bir yaklaşımla ele alarak çözümler üretiyoruz. Şimdi Tamamlayıcı Emeklilşk Sistemi ile alakalı olarak bir çalışma yapmaktayız. Burada amaç çalışanın haklarının korunmasının yanında aynı zamanda bu kazanılmış hakların geliştirilmesidir. Bu maksatla devlet olarak fedakarlık yapıp kıdem tazminatları ile alakalı düzenlemeyle yüzde 1'lik devlet katkısı getiriyoruz. Bu şekilde çalışanlar daha fazla miktarda kıdem tazminatı elde edebilecekler.” dedi.

3. FAZ 1.000 TL SOSYAL YARDIM DEVAM EDİYOR

Bakanlık olarak sosyal yardımlara da büyük önem verdiklerini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal Koruma Kalkanı ile vatandaşlarımıza toplamda 20,5 Milyar TL'lik nakdi destek verdik. Şu anda halen daha 3. faz sosyal yardım ödemeleri devam ediyor. Bu kapsamda 1 milyon 680 bin aileye 1.000 TL yardımda bulunduk. Bu yardımlarımız sürecektir.” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE NORMALLEŞME DESTEĞİ AÇIKLAMASI

Kısa Çalışma ödeneği ile alakalı olarak da konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Şu anda Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında yapılan ödemelere baktığımızda Türkiye'de 3,5 milyon çalışana 10 Milyar TL'den fazla ödeme yapmışız. Son 10 günde Kısa Çalışma Ödeneği sisteminden çıkan çalışanların sayısı 400 bin oldu. Normalleşme başladıkça bu sisteme olan ihtiyaç da azalıyor. Bu nedenle normalleşmeye başlayan iş yerlerine biz de normalleşme desteği vereceğiz.” dedi.

isbilgisi.com