Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak rakamları kamuoyuna duyurdu. Buna göre bugüne kadar 291 bin 594 firma 3 milyon 194 bin 610 çalışanı için Kısa Çalışma Ödeneği imkanından yararlanmak için başvuruda bulundu.

EKONOMİ 27.04.2020 - 23:55 27.04.2020 - 23:55

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında iş yerlerinin iş gücü mağduriyeti yaşamaması ve çalışanların işsiz kalmaması için uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak rakamları kamuoyuna duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma Ödeneği imkanından yararlanmak isteyen firmalarımızın başvuruları devam ediyor. Şu ana kadar 291 bin 594 firmamız bundan yararlanmak için başvuru yaptı. Toplamda 3 milyon 194 bin 610 çalışanın Kısa Çalışma Ödeneği imkanından faydalanması için firmalar taleplerini sundular.” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği imkanının devam ettiğini ve firmaların bu imkanı değerlendirmeleri gerektiğini belirten Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma Ödeneği uygulamamızda herhangi bir sektör kısıtlaması bulunmamaktadır. Her sektörde faaliyet gösteren firmalarımız başvuru yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk'un verdiği bilgilere göre Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmak için başvuru yapan firmaların yüzde 39'u imalat sektöründen, yüzde 15'i toptan ve perakende ticaretten, yüzde 12'si konaklama ve yiyecek hizmetlerinden, yüzde 6'sı eğitim sektöründen ve yüzde 26'sı da diğer sektörlerden oluştu.

isbilgisi.com