Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Kıdem Tazminatı Değişikliği Açıklaması!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatlarında yapılması düşünülen değişiklikler ile alakalı olarak açıklamada yaptı. Bakan Selçuk'un açıklamasına göre kıdem tazminatında çalışanların kazanılmış hakları korunacak.

EKONOMİ 14.06.2020 - 08:51 14.06.2020 - 08:51

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, son günlerde büyük tartışmalara neden olan kıdem tazminatı değişikliği planı ile alakalı olarak açıklama yaptı. Bakan Selçuk çalışanların kazanılmış haklarının korunacağını belirterek müzakarelerin devam ettiğini ve farklı modeller üzerine çalışmalar yapıldığını söyledi.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK

Milyonlarca çalışanın merak ettiği kıdem tazminatı düzenlemesi ile alakalı olarak konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Öncelikle çalışan vatandaşlarımızın kazanılmış hakları korunacak. Buradan kesinlikle bir mağduriyet doğmayacak. Birden çok model üzerine çalışıyoruz. Karma bir emeklilik modeli olacak bu yeni sistem. Bu sistemde gönüllülük esasının hakim olacağı bir kısım da bulunacak. Biz işçi ve işveren temsilcilerinin önerilerini aldık. Bu öneriler doğrultusunda yeni sisteme şekil verip detaylıca açıklayacağız.” dedi.

İŞÇİ ÇIKARMA YASAĞININ SÜRESİ UZATILACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işçi çıkarmanın yasaklanmasının süre uzatımı konusunda da bilgi vererek, “Koronavirüs sürecinde çalışanları koruma kalkanı içerisine alan bir sistem oldu işçi çıkarmanın yasaklanması. Bundan başarılı olduğumuzu görüyoruz. Bu nedenle iş dünyası henüz kendine gelmemişken istihdam kayıplarına yol açmamak için işten çıkarmanın yasaklanması süresinin uzatılmasını planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

PART-TİME ÇALIŞMAYA ÖNCELİK VERECEĞİZ

Yeni dönemde part-time çalışmaya öncelik vereceklerini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Normalleşme döneminin en önemli hamlelerinden birisi part-time çalışmayı cazip hale getirmemiz olacak. Bu şekilde hem kadınlarımızı hem de gençlerimizi iş hayatına sokacağız ve işsizlik sayısını da azaltmış olacağız. Teşvikler sunarak bunu sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@