Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iktiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından verilen elektrik tüketim desteği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, 2019 yılında başlatılan uygulamadan 1 milyon 515 bin 47 hanenin yararlandığını söyledi.

Türkiye'de sosyal yardımların merkezi konumunda olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara çeşitli kalemlerde sosyal yardımda bulunuluyor. 2002 yılında vatandaşlara verilen sosyal yardım kalemi 4 ilen 2020'de bu kalemlerin sayısı 43'e çıktı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu hakkında bir açıklama yaparak, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sorunlarına çare olabilmek amacıyla çeşitli kalemlerde çok sayıda yardım yapıyoruz. Bu sosyal devlet olmanın gereğidir. Vatandaşlarımız sıkıntı yaşadıkları anda yanlarında artık devletlerini buluyorlar. Devlet vatandaşını çaresiz bırakmaz. Bu maksatla 2019 yılında elektrik tüketim desteği adı altında bir sosyal yardım programını uygulamaya soktuk.” dedi.

Elektrik tüketim desteği hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, “Bu uygulamayla düzenli sosyal yardım almaya hak kazanmış vatandaşlarımızın hanelerinde aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketim bedellerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödüyor. Bu şekilde ailelerimize aylık 53 lira ile 106 lira arasında sosyal destek veriyoruz. Destek miktarını hanede yaşayan kişi sayısına göre belirliyoruz.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com