İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk güzel bir haber verdi. Buna göre işsizlik ödeneğinden yararlanan vatandaşlara Mayıs ayı ödemeleri yapılmaya başlandı.

Yazılı bir açıklama yapan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Mayıs ayında yapacağımızı belirttiğimiz işsizlik ödeneği ödemeleri konusunda yeni bir karar aldık. Buna görekoronavirüs süreci nedeniyle sıkıntı yaşayan işsiz vatandaşlarımız Mayıs ödemelerini bugünden itibaren almaya başlayacaklar.” dedi.

Bakan Selçuk açıklamasında işsizlik ödeneği ödemelerinin nasıl yapılacağına dair de bilgi vererek, “Geçtiğimiz ay yaptığımız gibi bu ay da işsizlik ödeneği ödemeleri vatandaşlarımızın banka hesaplarına aktarılacak. İşlemlere bugün başladık. İşsizlik maaşı hak eden vatandaşlarımız IBAN numaralarını İŞKUR'a bildirmişlerdi. Mayıs ayı ödemeleri o banka hesaplarına aktarılacak.” ifadelerini kullandı.

IBAN numaralarını İŞKUR'a bildirmeyen vatandaşların işsizlik maaşı ödemelerini nasıl alacaklarını da belirten akan Selçuk, “Banka hesap bilgilerini İŞKUR'a iletmeyen vatandaşlarımız var. Onların işsizlik maaşı ödemeleri konusunda bir değişiklik yapılmadı. Bu vatandaşlarımız bundan önce olduğu gibi Mayıs ayı ödemelerini de PTT şubelerinden alabilecekler.” şeklinde konuştu.

PTT şubelerinde yığılma olmaması için ödemelere bir düzen getirdiklerini belirten Bakan Selçuk, “İşsizlik maaşlarını PTT şubelerinden alan vatandaşlarımızın bir yığılmaya sebep olmamaları için yeni bir sitem getirdik. Buna göre TC kimlik numaralarının son hanesi 0-2-4 olanlar paralarını bugünden itibaren, 6-8 olanlar ise yarından itibaren PTT şubelerinden alabilirler.” dedi.

isbilgisi.com