Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! Devlet Ev Yaptıran Vatandaşa 40.000 TL Destek Veriyor!

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ev yapan ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından 40.000 TL destek verildiğini açıkladı. Bakan Selçuk, barınma yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi bir hanenin alabileceği azami destek tutarını bir süre önce 25.000 TL'den 40.000 TL'ye çıkarttıklarını söyledi. Barınma yardımından kimler yararlanabilir? Barınma yardımı nasıl alınır?

DEVLET DESTEKLERİ 04.06.2020 - 11:49 04.06.2020 - 11:49

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, barınma yardımları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Bakan Selçuk, devletin her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarının yanında olduğunu söyleyerek barınma yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere azami 40.000 TL yardım yapıldığını açıkladı.

Bakan Selçuk konu hakkında yaptığı açıklamada, “Koronavirüs sürecinda barınma yardımımızın üst sınırını 25.000 TL'den 40.000 TL'ye çıkartmıştık. Çok sayıda ihtiyaç sahibi ailemiz bu imkandan yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor. Normalleşme sürecinde de üst sınır 40.000 TL olacak. Herhangi bir şekilde eski rakamlara dönülmeyecek.” dedi.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, oturulmayacak şekilde eski, yıkık, virane ve sağlıksız koşulları olan evlerin bakımı veya yeniden yapımı için ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Ayrıca ev eşyalarının yenilenmesi için de bu kapsamda vatandaşlara destek imkanı sağlanıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından karşılanan barınma destekleri hakkında konuşan Bakan Selçuk, “Biz ihtiyaç sahibi vatandaşımızın elinden tutmaya devam ediyoruz. Onları kendi kaderlerine bırakmadık, bırakmayacağız. Bu kapsamda betonarme ev yapımı ile alakalı olarak 40.000 TL'ye kadar, ev onarımı ile alakalı olarak 20.000 TL'ye kadar, prefabrik ev yapımı ile alakalı olarak 30.000 TL'ye kadar, ev eşyalarının yenilenmesi ile alakalı olarak 5.000 TL'ye kadar yardım yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BARINMA YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan sağlanan imkan olan barınma yardımı kapsamında verilecek desteklerle alakalı olarak detaylar ilgili bakanlığın mevzuatında belirtilmiştir. Bu mevzuata göre barınma yardımı alacak ailenin ikamet ettiği konutun oturulamayacak derece eskimiş, virane, dökülmüş , bakımsız hale gelmiş ve sağlıksız koşullara sahip olması gerekmektedir.

Bir ailenin sağlıklı bir şekilde yaşam sürdüremeyeceği, çocuklarını uygun koşullarda yetiştiremeyeceği tüm binalar bu kapsama girmektedir. Aile bireyleri arasında barınma yardımına başvuru yapacak kişilerin 18 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

Devletten barınma desteği alacak olan ailelerden hane geliri şartı istenmektedir. Barınma yardımı talep eden ihtiyaç sahibi vatandaşların haneleri içerisindeki kişi başı gelirleri net asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. Bugünün rakamlarına göre 701,32 TL'den fazla kişi başı hane geliri olan ailelere barınma yardımı kapsamında herhangi bir destek verilmemektedir.

BARINMA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan imkanlardan olan barınma yardımı desteği için bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulur. Bu müdürlükler genellikle valilik ve kaymakamlık binaları içerisinde faaliyet gösterirler. Yapılacak başvurular bir heyet tarafından incelenerek başvuruyu yapan ailenin ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenir. Buna göre barınma yardımı kapsamında devlet desteği vatandaşlara nakit şekilde ödenir.

isbilgisi.com

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@