Türkiye bir taraftan koronavirüs ile mücadele ederken diğer taraftan da iş hayatının geliştirilmesi için girişimlerd ebulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk üretimde etkinlik ve verimlilik odaklı bir çalışma yaptıklarını ve nitelikli iş gücü oluşturabilmek için mesleki yeterlilik sınavı ile alakalı olarak teşvik ödemeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konu ile alakalı olarak bir açıklama yapan Bakan Selçuk, “Koronavirüs ile mücadele döneminde alınan tedbirler gereği 16 Mart'tan itibaren meseleki yeterlilik sınavlarına ara verdik. 1 Ocak ile 16 Mart arasında yapılan mesleki yeterlilik sınavlarına girerek başarılı olan vatandaşlarımız mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandılar. Bu noktada bir teşvik programımızı devreye aldık ve bu vatandaşlarımızı bu teşviklerden yararlandırdık.” dedi.

60 MİLYON TL TEŞVİK ÖDEMESİ YAPILDI

Mesleki yeterlilik belgesi teşvik programı hakkında bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Belirilen dönemde mesleki yeterlilik sınavlarına girerek başarılı olan vatandaşlarımız teşvikten yararlanarak sınav ve belge ücretlerini geri aldılar. Bu kapsamda toplam 60 Milyon TL ödeme yapıldı. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan bu teşvik 2022 yılına kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

İŞSİZ VATANDAŞLARA YEN İŞ KAPILARI AÇILACAK!

Mesleki yeterlilik belgesi teşviğinin sıradan bir teşvik programı olmadığını ve bunun bir kompleks halinde programlandığını söyleyen Bakan Selçuk, “Bu teşvik programından yararlanan vatandaşlarımız sadece mesleki yeterlilik belgesi almak için ödedikleri ücretleri geri almıyorlar. Onlar için istihdama yönelik çalışmalarımız var. Özellikle pandemi sürecinde nitelikli ve belgeli iş gücüne ihtiyaç duyulan sektörlerde bu vatandaşlarımız değerlendirilecekler. Biz meslek standartları belirleyerek iş gücünün niteliği yükseltiyoruz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com