Mart ayına girdiğimiz andan itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan destek ödemeleri hakkında yeni bilgiler de gelmeye başladı. Dar gelirli vatandaşlara destek olmak amacı ile yayımlanan bu destekler hakkında merak edilenlerin artmasının ardından vatandaşlara ne kadarlık bir destek verileceği ve bu desteklerden kimlerin faydalanabileceği gibi konular da merak edilmeye başlandı. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre 2023 yılı Mart ayında vatandaşlara yapılacak olan destek ödemeleri şu şekildeydi;

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

AİLE BAKANLIĞI MART AYI SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ 

Gıda Yardımları 

18 yaşından büyük vatandaşların faydalanabileceği bu yardımlar, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde  olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç olması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından yapılmaktadır. İhtiyaç miktarına göre belirlenen bu yardımdan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler faydalanabilmektedir. 

Vefat Yardımları 

Yakınını kaybeden Türk vatandaşlarının faydalanabileceği bu yardım Bütünleşik Sistemde kayıtlı
ve 3294 sayılı Kanun kapsamında olan haneler tespit edilerek vefat eden kişinin hanesindeki bir yakınına Vefat Yardımı yapılmaktadır. Bununla birlikte, vefat eden kişinin bir yakını tarafından da "Ölüm Belgesi" sunulmak şartıyla yardım başvuru süreci başlatılabilmektedir. Kişilere yapılan bu yardımların miktarı şu an 1.237,81 TL'dir. 

Doğum Yardımı 

Bakanlık tarafından yapılan bu yardımlardan yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri faydalanabilmektedir. Doğum yardımlarında annelere Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır. 

Öksüz ve Yetim Aylığı 

Annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi  çocuklar için verilecek olan bu yardımlarda çocuklara 2 ayda bir 600 TL ödeme yapılmaktadır. 

Yapılan bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından