Dar gelirli vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Bu desteklerden nasıl faydalanılabileceği gibi konuların merak edilmesinin yanı sıra 2023 senesi için Mart ayında hangi desteklerin verildiği ve bu desteklere nasıl başvuru yapılabileceği gibi detaylar da Bakanlık tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalara göre Aile Bakanlığı tarafından verilen sosyal destekler ve başvuru detayları belirlendi. 

AİLE BAKANLIĞI MART AYI SOSYAL YARDIMLARI BELLİ OLDU! 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından Aile Bakanlığı tarafından yayımlanan sosyal yardım programları şu şekilde verildi;

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

1000 TL yardım yapılacak olan kadınlara yapılan bu yardım Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yönelik yapılmaktadır. Bu kadınlara yapılacak olan yardımlar ise her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılmaktadır.

İşe Başlama Yardımı 

Brüt asgari ücretin 1/3’ ne karşılık gelen tutar. Aynı yıl içerisinde bir defa yapılacak olan bu yardım 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen  ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen kişilere yapılabilmektedir. Ödemelerin yapılma sıklığı ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirlenmektedir. 

Yakacak Yardımları 

Özellikle kış aylarında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için verilen olan bu yardımlar 18 yaş üzerindeki vatandaşlara hanelere dağıtılacak kömür miktarı bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca verilebilmektedir. 

Ana Okulu/Ana Sınıfı Yardımı

3 ila 5 yaş aralığındaki Anaokulu öğrencileri hakkında merak edilenler artarken 3294 Sayılı Kanuna göre sosyal yardım yararlanıcısı olan hanelerin, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi Anaokuluna/Anasınıfına devam eden  3-5 yaş aralığındaki  çocukların velilerin MEB’e bağlı resmi Anaokuluna/Anasınıfın kayıt için müracaat edilirek alabilecekleri yardımlardır. Bu yardımlar velilerin ödemekle mükellef oldukları giderleri Bakanlığımızca doğrudan MEB’e ödenir. Velilere her hangi bir ödeme yapılmaz.

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Mart ayı için yapılacak olan bu yardımların Aile Bakanlığı tarafından belirlenerek kişilere ödenmektedir.