Türkiye'de sosyal devlet olma özelliği nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara çok sayıda sosyal yardım veriliyor.

Bu sosyal yardımlar ile zor duruma düşen vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bu sosyal yardımların en çok dikkat çekeni ise barınma yardımları oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için devlet tarafından bu vatandaşlara 40.000 TL'ye kadar nakit destek veriliyor.BARINMA YARDIMI NEDİR?

Barınma yardımı ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan birisidir. Bu sosyal yardımı almak isteyen ailelerden bazı şartların yerine getirilmesi beklenmektedir. Öncelikle oturulmayacak kadar eski ve harabe evleri olan vatandaşlara barınma yardımı verilmektedir. Bu yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi aileler ev eşyası alımında da destek alabilmektedirler.

BARINMA YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Barınma yardımı almak isteyen vatandaşlardan aranana ilk şart hane geliri ortalamasıdır. Hane içi kişi başı ortalama geliri 701 TL'nin altında olan vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanmaktadırlar. Ayrıca bu gelir şartının ardından yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olmak gibi özel şartların birisine sahip olunması gerekir. Bunların yanında onarımı yapılacak evin veya ev yapımında kullanılacak arsanın tem hisseli tapusuna sahip olunması gerekir.BARINMA YARDIMLARI KAÇ TL'DİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından barınma yardımlarının miktarı da belirlenmiştir. Buna göre ev onarımlarında 20.000 TL, prefabrik ev yapımında 30.000 TL ve betonarme ev yapımlarında 40.000 TL'ye kadar destek verilmektedir. Bu destekler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından oluşturulan mütevelli heyetlerince değerlendirilip onaylanmaktadır.