Bir süredir tutuklu bulunan HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru görüşülerek karara bağlandı. AİHM'nin yeni kararına göre Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesi gerektiği bildirildi. Bu karar Türk yargı çevrelerinde şok etkisi yarattı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NET TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTU!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç da Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesi gerektiğini söylemiş ve bu ifadelerin ardından Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Cumhurbaşkanı o dönem yaptığı açıklamalarla Selahattin Demirtaş'ın terörist olduğunu ve tahliye edilmesinin hukuki açıdan doğru olmayacağını ifade etmişti.

BEŞ MADDE İHLAL EDİLDİ KARARI!

AİHM tarafından alınan karar ise yeni bir tartışmanın kapısını aradı. AİHM kararına göre Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin beş maddesini ihlal ettiğine vurgu yapıldı. Bunadan dolayı AİHM derhal Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesini istedi.

DEMİRTAŞ'IN AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI!

Selahattin Demirtaş'ın Avukatı Mahsuni Kahraman ise bir açıklama yaparak, “Bu kararla müvekkilimiz hakkında tüm suçlamalar boşa çıkmıştır. Bu şekilde karar kesin değil bahanesi de ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısı karşı hamle yapıp işi bititirirz zihniyeti ile hareket etmeden Selahattin Demirtaş'ın tahliyesini sağlamalıdır.” dedi.

isbilgisi.com