Diğer yandan ahır yapımı ve genel hayvancılık faaliyetleri açısından devletten destek almak isteyen kişiler KOSGEB veya tarım ve kredi kooperatifleri, gibi birçok farklı kuruma da başvurabilir.

Ahır Desteğinin Kapsamı

Devlet tarafından destekli olarak yapılan ahır desteği ile özellikle kalkınmada öncellikli illerde hayvancılık konusunda yatırım yapmak isteyen girişimciler hedefleniyor. Devlet desteği alınarak yapılan ahırlar sadece bir ahır projesi değil aslında Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çok kapsamlı bir projenin bir parçası durumunda.

Ahır desteği sadece bir bina inşasına verilen bir destek değil ve çiftçilere eğitimden, hayvan sağlığına ve hatta pazarlamaya kadar pek çok konuda verilen eğitim ve yatırım desteğini de içerisine alıyor. Ahır destekleri bu sebeple genel hayvancılık destekleri içinde değerlendiriliyor.Ahır Yapım Desteği Kimler Alabilir?

Kimlerin devletten destek alarak ahır yapabileceği konusunda bu desteği veren kurumların farklı tanımlamaları mevcut. Burada şayet devlet destekli ahır yapımı tarımla ilgili bir kamu kurumunda direkt olarak alınıyorsa bu durumda şartlar daha çok çiftçilere yönelik oluyor. Ancak destek örneğin KOSGEB gibi bir kurumdan alınıyorsa bu durumda hedeflenen daha çok yeni ve ekonomik bir değeri olan işletme kurulması yönünde oluyor.

Ahır Yapım Desteği Veren Kurumlar Neler?

Hangi kamu kurumlarından ahır desteği alınabileceği konusunda baktığımızda karşımıza aşağıdaki kurumlar çıkıyor:

 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ahır yapmak, yenilemek ve büyütmek isteyen hayvancılara 30.000 TL’ye kadar hibe niteliğinde destek veriyor.
 • Ziraat Bankası, hayvancılık ile uğraşanlara 70.000 TL’ye kadar hayvancılık kredisi veriyor. Her ne kadar bu devlet destekli kredi hayvan alımı için verilse de aynı zamanda ahır yapımı için de kullanılması mümkün. Bu açıdan ahır yapmak veya yenilemek isteyenlerin de yararlanabileceği bir kredi.
 • KOSGEB, genel destekleri kapsamında girişimcilere 5.000 TL ilk yıl olmak üzere 2 yıllık başlangıç süreleri boyunca toplamda 50.000 TL hibe desteği veriyor. KOSGEB desteklerinin hibe kapsamında olması ve diğer kurumların verdiği desteklere göre daha kolay alınabilmesi önemli bir avantaj.


Ahır Yapım Desteği Alma Şartları Neler?

Devlet destekli olarak ahır yapmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken koşullar bu destekleri veren kurumlara göre değişmekle beraber genel olarak şu şekilde:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Çiftçi kayıt sistemine üye olmak (Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile Ziraat Bankası destekleri için),
 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı desteklerinde hangi hayvan ve ahırı için destek alınacaksa ona göre bakanlıkça ilan edilen hayvan sayılarında hayvan sahibi olacak olmak,
 • KOSGEB tarafından destek alınacaksa, kayıtlı bir işletme olmak, en fazla bir yıl içinde kurulmuş olmak, SGK ve vergi dairesine borçlu olmamak gibi şartlar aranmaktadır.


Ahır Yapım Desteği Tutarı Ne Kadar?


Devletten 2019 yılında ahır yapımı için alınabilecek destek tutarları farklı kurumlara göre değişiyor. Burada hibe açısından en yüksek devlet destekli ahır yapımı yardımını Tarım ve Ormancılık Bakanlığı yapıyor.

 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı hayvancılık amaçlı ahır yapacaklara tek seferde 30.000 TL hibe veriyor.
 • KOSGEB tek seferde hayvancılara ve tüm girişimcilere 5.000 TL başlangıç sermayesi yardımı yapıyor.
 • Ziraat Bankası 100.000 TL sıfır faizli kredi veriyor.
 • KOSGEB 500.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi veriyor.


Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.