Ağrı’da eve iş veren firmalar genellikle paketleme yada basit imalat işleri üzerine çalışmaktadırlar. Bu işlerden başlıcası sayılan çorap işi hem çorap paketleme hem de çorap örme üzerine olabilmektedir. Orijinal tasarımlı çoraplar talep eden müşterilere hitap eden bu firmalar işlerini evden yürüten kişilerle anlaşırlar. Çeşitli organizasyonlar için dekoratif malzemeler hazırlayan firmaların sundukları ek iş fırsatlarından biri de lavanta ambalajlamadır. Genelde file desenli keseler kullanarak ambalajlanan lavantalar hoş bir koku yaydıkları gibi estetik görünümleriyle dikkat çeker ve bu sebepten ötürü sıklıkla tercih edilir. Yine çeşitli özel günlerde misafirlere hediye olarak dağıtılan kınalar da yine evlerde paketlenerek hazırlanır.

Ağrı’da Evden Hangi İşler Yapılabilir?

Kış mevsimlerinin sert geçtiği bir iklimde yer alan Ağrı’da kış çayları rağbet gören ürünler arasındadır. Evde ek iş imkanı sunan çeşitli çay imalatçıları ıhlamur, yeşilçay, papatya vb. çay çeşitlerini evde paketletip müşterilerine sunar. Belli miktarda kuru bitki çayını evde çalışan elemanlara teslim ederek teslim tarihinde bitmiş olan paketleri almak için geri gelir. Tahmini olarak paket başına 50 kuruş civarı ödeme yapan firmalar yoğun ilgi gören bu çayları hem tasarruflu biçimde paketletmiş hem de istihdam sağlamış olurlar. Buna ek olarak Ağrı halkının ve şehre yolu düşen kişilerin sıklıkla tercih ettiği lokantalara yemek hazırlamak da bir gelir kapısı olarak görülür.

Ağrı’da Yemek Hazırlayarak Para Kazanmak

Ağrı’daki çeşitli kafeler, restoranlar ve lokantalar çeşitli yemekleri hazırlamak için ekstra emek harcamak istemediği için bu ürünleri hazır olarak satın alırlar. Kafeler genelde kuru pastadan yana tercihlerini kullanırken lokantalar sarma ve börek çeşitleri talep etmektedirler. İşletme ile evden çalışan kişi arasında yapılan anlaşmaya göre yapılan yemek üstünden ayda ortalama 1000 TL gelir elde etmek mümkündür. İşletmeler genelde gün içinde yirmi kişilik yemek talep etmektedirler ve yemekleri hazırlarken doğan ihtiyaçları karşılarlar. Ev yapımı poğaça, simit ve böreklerle kahvaltı menüsünü genişletmek isteyen kahvaltı salonları da evlerden gıda ürünleri satın alan işletmeler arasında yer alırlar. Evde yapılacak işler arasında pek çok kişi için uygun olan yemek yapma seçenekleri Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ağrı’da popülerdir.

Ağrı’da Evden İşçi Çalıştıran İşletmeler Nelerdir?

Türkiye’nin kültüründe kendine önemli bir yer edinen tespihlerin büyük bir kısmı evden çalışan kişilerce üretilir. Evde iş ilanları aracılığıyla bulunan tesbih dizme işi aynı zamanda boncuklar kullanılarak üretilen bileklik ve kolye üretimine benzer. Sarfedilen emeğe ve işçilik kalitesine göre şekillenen tesbih, bileklik ve kolyeler tanesi 1 TL ile 3 TL arası gelir getirebilmektedir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde evde tesbih dizerek, bileklik yada kolye üreterek ayda 800 TL civarı gelir elde etmek olasıdır. Satıcılar tarafından evlere iş verilir ve toplanan ürünler üzerine kar payı konularak satılır.

Ağrı’da Evden İşçi Çalıştıran Fabrikalar Var Mı?

Sanayi olarak pek canlı olmayan Ağrı’da eve iş veren fabrikalar sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Ancak çeşitli yerel işletmeler evlere çeşitli paketleme işleri verebilmektedir. Sağlanan bu iş imkanlarından genelde ev hanımları ve öğrenciler faydalanır. Ek gelir elde etmek için Ağrı’da sunulan evde iş imkanı seçeneklerinden bazıları şunlardır:

  • Mandal montajı
  • Organik ürün imal etme
  • Etiket yapıştırma
  • Ambalaj hazırlama
  • Kına paketleme
  • Örgü ve tığ işleri
  • Kutu yapma işleri
  • Sabun paketleme işleri

Çeşitli sektörlerde hizmetler sunan ve evde iş yaptıran firmalar sayesinde ayda 1500 TL civarı gelir elde edilebilir.

isbilgisi.com