Ana Sayfa DÜNYA Afrika’yı Tropikal Fırtına Vurdu

Afrika’yı Tropikal Fırtına Vurdu

Afrika'yı tropikal fırtına vurdu. Çok sayıda ülke zarar gördü.

9
0
Paylaş

Güney Afrika ülkeleri tropikal fırtına yüzünden son derece zor dönemler geçiriyor. Güney Afrika ülkelerinden Mozambik Mali ve Zimbabve’de tropikal fırtına nedeniyle toplamda 200 den fazla kişi hayatını kaybetti.

Afrika’nın güneyinde siklon felaketi hız kesmeden devam ediyor. Etkisini hızla devam ettiren ve kuvvetli siklon da ölen insan sayısı 200’e çıktı. Yaşanan doğa olayında Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi televizyonda açıklamalarda bulundu. Nyusi, ölü sayısının 84’ten 200’e çıktığını duyurdu.

Yaşanan fırtınada Rüzgar 170 kilometre hızla esiyor yaşanan siklondan dolayı Mozambik ile birlikte Zimbabve’de felaket yaşanıyor. 2.6 milyon insan bu fırtınadan etkilendi. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken 5 gündür devam eden felaketten dolayı yetkililer en az 4000 insanın evsiz kaldığını duyurdu. Yetkililer yapmış olduğu açıklamalara göre ülkenin batısı çok ciddi zarar gördü ve durum böyle devam ederse ölü sayısı binleri bulabilir.

Uydu görüntülerini izleyen ve incelemelerde bulunan uzmanlar siklonun Mozambik’te 1,7 milyon fazla insanın yaşadığı bölgede etkili olduğunu açıkladı. Eğer bu hava koşulları devam ederse Afrika bölgesinde hayatını kaybeden insan sayısı binleri bulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here